30" Built-In Microwave Double Oven - JTP85WAWW
30" Built-In Microwave Double Oven
Model: JTP85WAWW


30" Built-In Microwave Double Oven
Model: JTP85WAWW
Key Features
Microwave upper oven
1.6 cu. ft. capacity
1000 watts
10 power levels
Turntable
Sensor cooking controls for popcorn, potato and reheat
Self-cleaning lower oven
1.6 cu. ft. microwave upper oven
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Microwave upper oven
1.6 cu. ft. capacity
1000 watts
10 power levels
Turntable
Sensor cooking controls for popcorn, potato and reheat
Self-cleaning lower oven
1.6 cu. ft. microwave upper oven
30" oven cabinet width required
Sure-grip designer-style handles
Control Lock Capability
2 oven racks with 6 embossed rack positions
Delay bake option with cook and hold
Broiler pan with grid
Audible preheat signal
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17-3/8 x 17-19/32 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 17-1/4 x 11-1/2 x 16-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
| Total of Cubes | 17.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Configuration | Double Oven |
| Broiler Pan and Grid | Lower |
| Cooking System | Turntable - Microwave |
| Temperature Management System | True Temp System (Lower) |
| Control Features | Kitchen Timer |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | SmartSet (Lower) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Lower) |
| Cooking Technology | Microwave/Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Lower) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element (Lower) |
| Interior Oven Light | Yes |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Lower) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Oven Control Features | Variable Broil (Lower) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks |
| Control Features | Auto Defrost |
| Control Type | Electronic Microwave Touch Controls |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold (Lower) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Lower) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad (Lower) |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Lower) |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Turntable Size | 15.5 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 177 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17-3/8 x 17-19/32 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 160 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 17-1/4 x 11-1/2 x 16-1/4 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 43 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Sure-Grip Designer-Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window (Lower) |
| Installation | Flush Appearance |
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3600W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.0 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 240V | 6.6 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Additional Rack Kit (3-A014) | Optional |
You might also like these best sellers...















