$3,699.00
LG STUDIO 1.7/4.7 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Combination Double Wall Oven - LSWC307ST
LG STUDIO 1.7/4.7 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Combination Double Wall Oven
Model: LSWC307ST















LG STUDIO 1.7/4.7 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Combination Double Wall Oven
Model: LSWC307ST
$3,699.00
Key Features
Expand your multitasking skills
Skip preheat and lock in flavor.
Cooks 2 to 4 times faster.
LG’s new TurboCook Speed Oven
Cook with Confidence
Get even, precise heat for baking.
Life's better when your home runs smart
No Preheating, Up to 20% Faster Cooking*
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Expand your multitasking skills
Get the quickness of a microwave with the quality of a convection oven.
Skip preheat and lock in flavor.
lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
Cooks 2 to 4 times faster.
lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
LG’s new TurboCook Speed Oven
Get the hustle of a microwave with the quality you expect from a convection oven. Bake bread, whole chickens, potatoes, pizzas and more–no preheating required. With speeds 2 to 4 times faster than a traditional oven, you’ll have more cooking flexibility and more time to enjoy your meal.
Cook with Confidence
True Convection delivers precise heat for crisp, delicious food. Bake with the greatest of ease with LG’s True Convection oven. Our convection technology evenly distributes continual precise heat so food is delicious on the inside, and crisp on the outside.
Get even, precise heat for baking.
lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.
No Preheating, Up to 20% Faster Cooking*
When you’re craving the thrill of the grill but Mother Nature has other ideas, you can still achieve that characteristic seared flavor with LG’s Infrared Heating system. The infrared heating element locks in juices while cutting up to 20% off your cooking time*–with no preheating required.
10 Minutes. 1 Spotless Oven.
Got 10 minutes? LG EasyClean brings you the fastest oven-cleaning feature yet. In three easy steps and 10 quick minutes your oven can be sparkling clean, without strong chemical fumes or high heat*. Simply spray the oven interior with water, press EasyClean and then in 10 minutes, quickly wipe away any leftover grime.
Steam Cook Nutritious, Tasty Dishes
Bring one of the healthiest ways to cook to your kitchen. Steam cooking evenly distributes moisture and pairs perfectly with the true convection system for food that’s golden outside and tender inside. The refillable water reservoir doesn’t require plumbing, making installation that much easier.
Sleek and Practical Design
Intuitive SmoothTouch glass controls not only look sleek but makes operating your oven a snap with just a touch of your finger. Best of all, they have been designed with practicality in mind – the smooth surface easily wipes clean.
Multiple Presets Make You a Pro
Take the guesswork out of cooking. Let the preset cooking functions take over when you need to defrost, reheat, melt and more. With 50 options to choose from, we’ve got you covered from frozen to fresh, apps to entrees.
1.7 cu ft. TurboCook Speed Oven
4.7 cu ft. True Convection Oven
Infrared Heating
EasyClean and Self Clean
ThinQ Technology with ThinQ Care
Specifications
Warranty
| Parts | Limited 2-Year Warranty |
| Labor | Limited 2-Year Warranty |
CONTROLS
| Language | English, Spanish, French |
| Display | White VFD |
| Temperature Unit of Measure | Fahrenheit / Celsius |
| Oven Control Type | Glass Touch |
| Cooking Complete Reminder | Beeper (1.Loud, 2.Low, 3.Mute) |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Certified Sabbath Mode | Yes |
| Timed Cook | Yes |
| Smart Function | Wi-Fi / Smart Buzzer |
POWER/RATINGS
| Requirements | 120 / 240 VAC, 120 / 208 VAC |
| Rating | 7.8kW |
| Required Power Supply (amp) | 50A |
LOWER OVEN FEATURES
| No. of Rack Positions | 5 |
| Variable cleaning time | Yes (3,4,5 hours) |
| Convection System/Mode/Cooking System | True Convection |
| EasyClean® | Yes |
| Bake element type | Hidden (8 pass) |
| 12 hrs. shut-off | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Oven Cooking Modes | Conv. Bake / Conv. Roast / Bake / Broil / Steam Bake / Steam Roast / Probe / more mode (Favolite/Warm/Proof) |
| Self Clean | Yes (3,4,5 hours) |
| Broil element | 2,500 watts inner/1,500 watts outer |
| Capacity (cu.ft) | 4.7 |
| Bake element | 2,500 watts |
| Convection Fan | Single Speed |
| Variable broil | Yes (Full, Center/High, Med, Low) |
| Convection Conversion | Yes |
| Oven Control Features | Glass Touch |
| Convection element | Yes (2,000 watts Sheath heater) |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048231341226 |
| Parts & Labor | 2 Years |
SUMMARY
| EasyClean® | Yes |
| Total Oven Capacity (cu. ft.) | 6.4 (Upper & Lower) |
| Combination Wall Oven | Yes |
| Color | Stainless Steel |
| LG STUDIO | Yes |
| Double Oven | Yes |
| Speed Oven | Yes |
| ThinQ Care | Yes |
CONVENIENCE FEATURES
| Kitchen Timer | Yes |
ACCESSORIES
| Rack(Upper) | Yes |
| Broiler pan & Grid | Yes |
| Metal Tray(Upper) | Yes |
| Scouring Pad | Yes |
| Heavy Duty Rack | 1 |
| Glass Tray(Upper) | Yes |
| Gliding Rack | 2 |
| Meat Probe | Yes |
MATERIALS/FINSHES
| Available Colors | Stainless Steel |
THINQ® SMART FEATURES
| Works with | Google Assistant and Amazon Alexa |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| ThinQ Care | Yes |
UPPER OVEN FEATURES
| Broil | Yes |
| Microwave | Yes |
| Convection Bake mode power consumption | 1600W |
| Microwave mode power consumption | 1650W |
| Speed cook - # of Melt (5 Menu) | Butter / Caramel / Cheese / Chocolate / Marshmallow |
| Broil Lower Element (W) | 375W |
| Interior(Cavity) - Upper MWO / Lower Oven | Stainless / Enamel Coating |
| Speed cook - # of Auto cook (28 Menu) | Bacon (regular sliced) / Bagels (frozen) / Baked potatoes (7-9oz/ea) / Brownie / Cod fillets (1 lb) / Corn dog (frozen) / Fresh vegetable / Frozen chicken wings / Frozen fries / Frozen chicke |
| Speed cook - # of Defrost (4 Menu) | Meat / Poultry / Fish / Bread |
| Speed cook - # of Soften (4 Menu) | Butter / Cream Cheese/ Frosting / Ice Cream |
| Broil Upper Element (W) | 1200W (500W + 700W) |
| Capacity (cu.ft) | 1.7 |
| Microwave Power output | 950W |
| Speed cook | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Broil mode power consumption | 1300W |
| Speed cook - # of Sensor cook (9 Menu) | Beverage / Casserole / Chicken / Pasta / Pizza / Plate of food / Rice / Soup / Vegetable |
| Convection element | 1500W (Sheath heater) |
APPEARANCE
| Handle/Knobs | STS Finish (AL)/- |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
| Scratch Resistant | Yes |
| PrintProof™ Finish | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.81 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 203 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 24 1/2" (W) x 17 5/8" (H) x 18 7/8" (D) |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 1/2" (W) x 17 5/8" (H) x 18 7/8" (D) |
| Shipping Weight (lbs) | 253 |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 20 8/11" (W) x 8 9/25" (H) x 17 5/13" (D) |
| Depth (including handle) | 26 7/8" |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 24 1/2" (W) x 17 5/8" (H) x 18 7/8" (D) |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 1/2" (W) x 17 5/8" (H) x 18 7/8" (D) |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 20 8/11" (W) x 8 9/25" (H) x 17 5/13" (D) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.81 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 243 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 243 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.74 lbs. |
| Total of Cubes | 18.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Studio Appliances in Missouri.
















