$3,499.00
Was$5,199.00Save $1,700.00 (33%)
Ge Profile™ 30 In. Combination Double Wall Oven With Convection And Advantium® Technology - PT9800SHSS
Ge Profile™ 30 In. Combination Double Wall Oven With Convection And Advantium® Technology
Model: PT9800SHSS
























Product Video

Ge Profile™ 30 In. Combination Double Wall Oven With Convection And Advantium® Technology
Model: PT9800SHSS
$3,499.00
Was$5,199.00Save $1,700.00 (33%)
Current Rebates
Key Features
Speedcook oven 120V (upper oven)
No Preheat Options
Multiple cooking functions
True European Convection (lower oven)
Over 175 preprogrammed menu selections (upper oven)
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Glass touch controls
8-pass broil element (lower oven)
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Speedcook oven 120V (upper oven)
Enjoy oven-quality results two- to four- times faster than a conventional oven
No Preheat Options
Save time with Speed Cook options that eliminate the need for preheating
Multiple cooking functions
Expand your cooking versatility with an all in one oven
True European Convection (lower oven)
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
Over 175 preprogrammed menu selections (upper oven)
Preprogrammed selections make meals easy
Self-clean with Steam Clean option (lower oven)
Clean your oven the way you want
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
8-pass broil element (lower oven)
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
10-pass bake element (lower oven)
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Heavy-duty roller rack (lower oven)
Easily access items with a rack that glides smoothly
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 43.375 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Net Weight | 215 lb |
| Approximate Shipping Weight | 235 lb |
| Cutout Depth (in) | 23.5 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 42-1/4 x 23-1/2 |
| Depth with Door Open | 49.75 in |
| Cutout Height (in) | 42.25 |
| Cutout Width (in) | 28.625 |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 30A |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 7.2 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.4 |
| Hertz | 60 |
FEATURES
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Configuration | Double Oven |
| Advantium Cooking Modes | Warm (Upper) |
| Vent | Not Vented |
| Product Type | Microwave Oven Combination |
| Oven Rack Features | Ladder-Rack Positions (Lower) |
| Cooking Technology | Advantium |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Baking/Speed Cook Pan | Porcelain (Upper) |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Type | Glass Touch |
| Style | Built-In |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooking System | True European Convection (Lower) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Lower Oven) |
| OU Certified | No |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Lower) |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Program Cooking | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Power Levels | 10 |
| Advantium Cooking Modes | Convection Bake (Upper) |
| Advantium Cooking Modes | Microwave (Upper) |
| Advantium Cooking Modes | Proof (Upper) |
| Advantium Cooking Modes | Speedcook (Upper) |
| Control Type | Dial |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Express |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Defrost Mode |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Delay Start |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack (Lower) |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Upper) |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Lower) |
| Product Type | Double Oven |
| Turntable Size | 16 |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Roller Rack |
APPEARANCE
| Handle Color | Stainless Steel |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window (Lower) |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | Designer Style |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.7 Upper / 5.0 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.7 cu ft |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
Other
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 42-1/4 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.38 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 215 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.38 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 255 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 255 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 248.33 lbs. |
| Total of Cubes | 19.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 248.33 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















