CAFÉ™ 30" Smart Five in One Wall Oven with 240V Advantium® Technology - CSB923P4NW2
CAFÉ™ 30" Smart Five in One Wall Oven with 240V Advantium® Technology
Model: CSB923P4NW2
























CAFÉ™ 30" Smart Five in One Wall Oven with 240V Advantium® Technology
Model: CSB923P4NW2
Replaced By
30" Custom Speed Cook Oven With 120v Advantium® Technology
Model: CSB913P4VW2

$2,999.00
Was$3,699.00Save $700.00 (19%)
Key Features
Unmatched versatility to unleash your imagination
Cook smarter, not longer
Brighten up life in the kitchen
Say goodbye to rubbery leftovers
The perfect marriage of quality and speed
Healthy meals without the fuss
Create a look that matches your personal style
Clean-up has never been easier
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Unmatched versatility to unleash your imagination
Enjoy a whole new level of cooking flexibility with a single oven that can be used in five different ways. Use it as a Convection Oven, Microwave, Toaster Oven, Warming/Proofing Oven, and Precision Cook Oven with Advantium Technology
Cook smarter, not longer
Achieve oven-quality results two to eight times faster than a conventional oven as True European Convection, microwave energy and light work together to provide the exact amount and type of heat your food needs, precisely when it needs it
Brighten up life in the kitchen
Easily navigate wall oven settings using a stunning full color display that adds an unexpected touch of style to your kitchen
Say goodbye to rubbery leftovers
Achieve crispy results at microwave speed with more than 20 reheat programs that make leftovers taste like new
The perfect marriage of quality and speed
Eliminate the need for preheating and cook your favorite foods four-to eight-times faster than a conventional oven
Healthy meals without the fuss
Fresh vegetables and rice are perfectly prepared with a steam cook option that simplifies the entire process
Create a look that matches your personal style
Select any combination of premium finishes and hardware options to create a stunning look customized to any owner’s taste
Clean-up has never been easier
Keep your oven looking like new at all times with steam clean
The perfect fit you’ve always dreamed of
When you’re updating your kitchen, attention to detail is a priority. That’s why CAFÉ™ Advantium wall ovens are guaranteed for an exact fit for an easy and seamless replacement.
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER / RATINGS
| Amps 240V/208V | 30 |
| Electrical Input - 240V Watts | 6300 |
| Volts/Hertz | 240V; 60Hz |
| Broiler Wattage | 2400W |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 240 V |
FEATURES
| Control Features | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Configuration | Single Oven |
| Style | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| WiFi Connect | Built-In |
| Grill Pan | Yes |
| Product Type | Single Oven |
| Cooking Technology | 5 in 1 Oven with 240V Advantium |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Stainless Steel |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking Modes | Warm |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Cooking Modes | Crisp Reheat |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Cooking Modes | Convection |
| Cooking Modes | Microwave |
| Cooking Modes | Precision Cook |
| Cooking Modes | Proof |
| Product Type | 5-in-1 Oven |
| Turntable Size | 16 |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
APPEARANCE
| Handle Color | Brushed Bronze |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Color Appearance | Matte White |
| Handle | CAFÉ™ Pro Style |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 21.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 20.125 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Approximate Shipping Weight | 91.5 lb |
| Net Weight | 81.5 lb |
| Exterior Height (Front) | 20.125 in |
| Height (Front) | 20.125 in |
ACCESSORIES
| Metal Oven Pan | Yes - Precision Cooking Tray |
| Optional Kits | CXWS0H0PMSS Brushed Stainless |
| Optional Kits | CXWS0H0PMBZ Brushed Bronze |
| Optional Kits | CXWS0H0PMBT Brushed Black |
| Optional Kits | CXWS0H0PMCU Brushed Copper |
| Optional Kits | CXWS0H0PMCG - Brushed Brass |
| Optional Kits | CXWS0H0PMFB - Flat Black |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 20.13 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 81.5 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 25.13 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 91.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 92.61 lbs. |
| Total of Cubes | 7.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 92.61 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |

















