500 Series Single Wall Oven 24'' - HBE5452UC
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
500 Series Single Wall Oven 24''
Model: HBE5452UC










Product Video

This product is discontinued and has been replaced by the model below.
500 Series Single Wall Oven 24''
Model: HBE5452UC
Replaced By
Key Features
A QuietClose Door that never slams
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
A QuietClose Door that never slams
Dampened hinges softly guide the QuietClose Door shut for a more peaceful kitchen.
Specifications
General
| Included Accessories | 3 x combination grid |
| Cooking Modes | 4D hot air, Bake, Bottom heat, Defrost, Intensive heat, Pizza, Pre-heating, Warm |
| Included Accessories | 3 x combination grid |
| Energy efficiency rating | A |
| Power consumption standby/display on | 1.0 W |
| Power consumption standby/display off | 0.5 W |
| Power consumption standby/network: Please check the user manual for how to switch off the WiFi module. | 2.0 W |
| Time auto-standby/display on | 20.0 min |
| Time auto-standby/displ. off | 20.0 min |
| Time auto-standby/network | 20.0 min |
| Total Number of Cooking Modes Primary Cavity | 11 |
| Rotisserie | no |
| Telescopic Rails | no |
| Cavity Capacity | 2.5 Cu Ft |
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Home Connect Features | Access Recipes, Remote Monitoring and Control |
| Power consumption standby/display on | 1.0 W |
| Power consumption standby/display off | 0.5 W |
| Power consumption standby/network: Please check the user manual for how to switch off the WiFi module. | 2.0 W |
| Time auto-standby/display on | 20.0 min |
| Time auto-standby/displ. off | 20.0 min |
| Time auto-standby/network | 20.0 min |
| Home Connect™ | yes |
Construction type
| Product color | Stainless Steel |
| Design | Built-in |
| Control Panel Material | Stainless steel |
| Door Material - primary cavity | Glass |
| Energy source | Electric |
| Installation Type | Built-in |
| Door hinge | Bottom, damped |
Oven
| Max Temperature (°F) | 527 °F |
Comfort
| Included Accessories | 3 x combination grid |
Consumption values
| Energy consumption per cycle conventional (2010/30/EC) | 0.90 kWh/cycle |
| Energy consumption per cycle forced air convection (2010/30/EC) | 0.74 kWh/cycle |
Connection
| Power Cord Length | 60'' |
| Fuse protection | 20 A |
| Watts | 4,000 W |
| Plug Type | No Plug |
| Volts | 240/208 V |
Design
| Door Color Material | Black |
| Door Opening | Drop Down |
| Door Options | Standard Drop Down |
| Type of Control | Rotary swivel |
Technical Specifications
| Power Cord Length | 60'' |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 4000 W |
| Fuse protection | 20 A |
Comfort and Convenience
| Rotisserie | no |
| Telescopic Rails | no |
| Hotair | 4D (Even Heat Distribution on Any Level ) |
| Fast Pre-Heat | yes |
| Soft close door | yes |
| Cleaning System | Ecolytic Cleaning Program, Hydrolytic |
| Sabbath Mode | yes |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.44 in. |
| Height | 23.44 in. |
| Length | 22.81 in. |
| Weight | 83 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.44 in. |
| Shipping Height | 28.44 in. |
| Shipping Length | 27.81 in. |
| Shipping Weight | 123 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 123 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 90.15 lbs. |
| Total of Cubes | 7.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 90.15 lbs. |
















