500 Series - HBL5460UC
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
500 Series
Model: HBL5460UC










This product is discontinued and has been replaced by the model below.
500 Series
Model: HBL5460UC
Replaced By
Key Features
Large Capacity at 4.7 Cu.Ft.
Fast Preheat Reduces Preheat Time to 7 Minutes
Meat Probe Takes Guesswork out of Cooking
Recipe Mode Provides 30 Pre-Programmed Auto Settings
Contemporary Stainless Steel Design
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Large Capacity at 4.7 Cu.Ft.
Fast Preheat Reduces Preheat Time to 7 Minutes
Meat Probe Takes Guesswork out of Cooking
Recipe Mode Provides 30 Pre-Programmed Auto Settings
Contemporary Stainless Steel Design
Specifications
General
| Cooking Modes | 3D hot air, Dehydrate, Proof, Convection, Roast, Convection Roast, Bake, Convection Bake, Pizza, Convection Broil, Hot air & bottom heat, Broil, Warm |
| Included Accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Total Number of Cooking Modes Primary Cavity | 14 |
| Telescopic Rails | no |
| Cavity Capacity | 4.7 Cu Ft |
| Rotisserie | no |
Design
| Door Opening | Drop Down |
| Door Color Material | Black |
| Door Options | Standard Drop Down |
| Handle type | Bow handle |
| Type of Control | Rotary knob, round, Touch Control, retractable |
Size and Weight
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 34'' x 34'' x 31'' |
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 29 1/16'' x 29 3/4'' x 23 7/8'' |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 28 1/4'' x 28 1/2'' x 24'' |
| Net Weight | 174.000 lbs |
| Cavity Capacity | 4.7 Cu Ft |
Technical Specifications
| Power Cord Length | 50'' |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 7300 W |
| Fuse protection | 30 A |
Comfort and Convenience
| Rotisserie | no |
| Telescopic Rails | no |
| Hotair | 3D (even heat distribution on up to three levels) |
| Fast Pre-Heat | yes |
| Soft close door | no |
| Cleaning System | Self Clean |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 29.06 in. |
| Length | 23.88 in. |
| Weight | 174 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 34.06 in. |
| Shipping Length | 28.88 in. |
| Shipping Weight | 214 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 214 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.51 lbs. |
| Total of Cubes | 11.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.51 lbs. |
















