Benchmark Single Wall Oven 30'' - HBLP451UC
Benchmark Single Wall Oven 30''
Model: HBLP451UC



































Product Video

Benchmark Single Wall Oven 30''
Model: HBLP451UC
Key Features
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
Grill inside with the Broil mode
A QuietClose Door that never slams
Operates easily with the Color TFT Control Panel
Convection Multi-Rack for even baking on all racks
Broil: intensely heats from the upper element to deliver the perfect charClose
TFT Display: easily switch between oven modes on this easy to see control panel -- featuring SteelTouch Buttons.Close
Convection Multi-Rack: uses a third heating element and fan to evenly circulates air around the cavity so you get consistently even results.Close
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Support heavy dishes with a Telescopic Rack
The EasyGlide telescopic rack moves smoothly and supports heavy dishes and casserole pans with ease, making it effortless to pull out the racks.
Grill inside with the Broil mode
Broil mode uses intense heat radiated from the upper element and delivers the perfect char, sear, and grill without the mess. It is perfect for meats and bubbling crusts on casseroles.
A QuietClose Door that never slams
Dampened hinges softly guide the QuietClose Door shut for a more peaceful kitchen.
Operates easily with the Color TFT Control Panel
SteelTouch buttons provide easy oven operation. The high definition display features easy-to-read text.
Convection Multi-Rack for even baking on all racks
Convection Multi-Rack (Convection Pro) has a third heating element and a fan (regular Convection only has two heating elements) evenly circulates air around the cavity so you get consistently even golden results.
Broil: intensely heats from the upper element to deliver the perfect charClose
Broil mode uses intense heat radiated from the upper element and delivers the perfect char, sear, and grill without the mess. It is perfect for meats and bubbling crusts on casseroles.
TFT Display: easily switch between oven modes on this easy to see control panel -- featuring SteelTouch Buttons.Close
SteelTouch buttons provide easy oven operation. The high definition display features easy-to-read text.
Convection Multi-Rack: uses a third heating element and fan to evenly circulates air around the cavity so you get consistently even results.Close
Broil:
intensely heats from the upper element to deliver the perfect char
TFT Display:
easily switch between oven modes on this easy to see control panel -- featuring SteelTouch™ Buttons.
Convection Multi-Rack:
uses a third heating element and fan to evenly circulates air around the cavity so you get consistently even results.
Specifications
General
| Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Multi-Rack, Eco, Pizza, Proof, Special baking setting, Warm |
| Included Accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Included Accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
| Total Number of Cooking Modes Primary Cavity | 13 |
| Rotisserie | no |
| Cavity Capacity | 4.6 Cu Ft |
| Telescopic Rails | yes |
Construction type
| Product color | Stainless Steel |
| Design | Built-in |
| Control Panel Material | stainl. steel + plastic panel |
| Door Material - primary cavity | Stainless steel |
| Energy source | Electric |
| Door hinge | Bottom, damped |
| Installation Type | Built-in |
Connectivity
| Home Connect™ | no |
| Home Connect™ | no |
Oven
| Display options - primary cavity | Clear Text display, Digital display |
Comfort
| Included Accessories | 3 x oven racks /upper, 1 x Broiler pan /upper, 1 x temperature probe /upper |
Connection
| Power Cord Length | 50'' |
| Fuse protection | 30 A |
| Plug Type | Fixed Connection, No Plug |
| Watts | 5,000 W |
| Volts | 240/208 V |
Design
| Door Color Material | Stainless Steel, Black |
| Door Opening | Drop Down |
| Door Options | Standard Drop Down |
| Handle type | Bow handle |
| Type of Control | Touch Control |
Technical Specifications
| Power Cord Length | 50'' |
| Volts | 240/208 V |
| Watts | 5000 W |
| Fuse protection | 30 A |
Comfort and Convenience
| Rotisserie | no |
| Telescopic Rails | yes |
| Fast Pre-Heat | yes |
| Soft close door | yes |
| Cleaning System | Self Clean |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Sabbath Mode | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 176 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 216 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 216 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.86 lbs. |
| Total of Cubes | 11.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.86 lbs. |















