24" Single 2.0 Cu. Ft. Left-Swing True European Convection Oven - HCW225LAES
24" Single 2.0 Cu. Ft. Left-Swing True European Convection Oven
Model: HCW225LAES













24" Single 2.0 Cu. Ft. Left-Swing True European Convection Oven
Model: HCW225LAES
Key Features
LCD with sensor touch control
Ten Cooking Modes
Two Racks with Five Shelf Positions
My Favorite Recipe Option
Halogen lights
Hidden bake element
Broil Set Included
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
LCD with sensor touch control
Über-modern feature delivers optimum functionality. Highly responsive, finger touch controls allow for precise operation of all oven functions.
Ten Cooking Modes
Two Racks with Five Shelf Positions
Offers versatility to accommodate any size cookware
My Favorite Recipe Option
Halogen lights
See your cooking skills in action. Halogen lights spread bright, clear light throughout the oven for easy viewing.
Hidden bake element
Busy lifestyles don't stop for cooking spills. Hidden bake element sits beneath a smooth surface, making cleaning fast and easy
Broil Set Included
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24.125 in |
| Overall Width | 23.375 in |
| Overall Height | 23.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 17-21/25 x 13-7/25 x 16-14/25 |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 72 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 21 31/32" x 22 19/32" x 24" |
| Approximate Shipping Weight | 82 lb |
| Depth with Door Open 90° | 48.375 in |
ACCESSORIES
| Broil Drip Tray | Included |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 1100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 3.1 |
| Amp Rating at 208V | 11.7 |
| Broiler Wattage | 2100W |
| Amp Rating at 240V | 13.3 |
| KW Rating at 208V | 2.35 |
| Volts/Hertz | 208/240V, 60Hz |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Hertz | 60 |
FEATURES
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Single Oven |
| Oven Interior | Black Enamel |
| Cooking Technology | True European Convection |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Number of Convection Oven Fans | 1 |
| Oven Rack Features | 2 Flat Racks |
| Control Type | LED Electronic Touch |
| Oven Cleaning Type | Manual |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Features | Clock/Timer |
APPEARANCE
| Door Swing | Left-Swing |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 17-21/25 x 13-7/25 x 16-14/25 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 21 31/32" x 22 19/32" x 24" |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 23.38 in. |
| Length | 24.13 in. |
| Weight | 72 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.38 in. |
| Shipping Height | 28.38 in. |
| Shipping Length | 29.13 in. |
| Shipping Weight | 112 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 112 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 94.83 lbs. |
| Total of Cubes | 7.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 94.83 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |

















