KitchenAid® 30" Single Wall Oven with Air Fry Mode - KOES430RSS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid® 30" Single Wall Oven with Air Fry Mode
Model: KOES430RSS


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid® 30" Single Wall Oven with Air Fry Mode
Model: KOES430RSS
Description
Get the crisp you crave, right from your oven. KitchenAid® Single Wall Ovens with Air Fry Mode circulate hot air to cook with less oil.* An integrated thermometer takes the guesswork out of roasting meat just the way you like.
*When compared to deep frying.
Read More*When compared to deep frying.
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Details
| Cooktop Combinations | KCES550, KCES556, KCES950, KCES956, KCGS350, KCGS356, KCGS550, KCGS556, KCGS950, KCGS956, KCIG550, KCIG556, KECC604, KECC607, KECC664, KECC667, KGCC566, KICU509, KICU569 |
| Delay Clean | No |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Type | Single |
| Power On Indicator Light | Yes |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2,800 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Power | 3,200 w |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil, Convection Conversion |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Installable Under Cooktop | Yes |
| Installable Under Oven | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Light Type | Halogen |
| Number of Bake Elements | 2 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
Exterior Details
| Door Lock | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Window Size | Extra Large |
Controls
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | Digital |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Dimensions
| Capacity | 5 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 28 in |
| Cutout Width | 28-1/2 in |
| Depth | 27-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 27-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-3/4 in |
| Gross Weight | 161 lbs |
| Height | 28-3/4 in |
| Maximum Height | 28-3/4 in |
| Net Weight | 143 lbs |
| Oven Interior Depth | 19 in |
| Oven Interior Height | 18 in |
| Oven Interior Width | 25 in |
| Width | 29-3/4 in |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | No |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Missouri.















