5.4 cu. ft. Gas Single Oven Range with EasyClean® - LRG3060ST
Key Features
5.4 cu. ft. Large Capacity
5 sealed gas burners for all your cooking needs
Bring liquids to a boil quickly with the powerful Superboil 17K BTU burner
The convection oven circulates hot air for more even cooking and browned, crispy textures
Speed clean your oven with our EasyClean Cycle
_feature_
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
5.4 cu. ft. Large Capacity
5 sealed gas burners for all your cooking needs
Bring liquids to a boil quickly with the powerful Superboil 17K BTU burner
The convection oven circulates hot air for more even cooking and browned, crispy textures
Speed clean your oven with our EasyClean Cycle
_feature_
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/2" x 51 9/16" x 30 1/2" |
| Drawer Dimensions (in) (W x H x D) | 22 3/16" x 4 1/2" x 16 3/8" |
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 19 1/2" x 19 3/8" |
Accessories
| Conversion Kit | Yes |
| Scouring Pad | Yes |
| Spray Bottle | Yes |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Cooktop Finish | Black Porcelain |
| Handle | Stainless Steel |
| Knobs | Silver |
| Oven Door Feature | WideView™ |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 5.4 cu.ft. |
| Storage Drawer Capacity (cu. ft.) | 0.8 cu.ft. |
Cooktop
| Burner Simmer / BTU - Left Front | 1200 |
| Burner Simmer / BTU - Left Rear | 650 |
| Burner Simmer / BTU - Right Front | 1100 |
| Burner/BTU - Center (LNG/LPG) | 2300 |
| Burner/BTU - Left Front | 12000 / 9500 |
| Burner/BTU - Left Rear | 9100 / 9100 |
| Burner/BTU - Right Front | 17000 / 10000 (SuperBoil™) |
| Burner/BTU - Right Rear | 5000 / 5000 |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Control Type | Front Control Knobs |
| Cooking Complete Reminder | 1. High 2. Low 3. Mute |
| Display | LED Green |
| Language | English |
| Oven Control Type | Keypad |
| Temperature Unit of Measure | Celsius, Fahrenheit |
| Timed Cook | Yes |
Drawer Features
| Type | Storage |
Features
| Auto Reheat | 1100 |
| EasyClean® Interior | Yes |
Lower Oven Features
| # of lights | 7 |
Oven Features
| Bake Element | 19000 / 18000 (LNG/LPG) |
| Broil Element (BTU) | 15,500 / 12,500 |
| Configuration | Single Oven |
| Door Lock | Yes |
| Freestanding | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Oven Modes | Bake, Broil, Proof, Warm |
| Oven Type | Single Oven |
Power/Ratings
| Amp Rating at 240V | 4.5a (120vac, 60hz) |
Summary
| Fuel Type | Gas |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Venting System
| Speed Levels | 2 |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048232335484 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.43 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 189 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 32 1/2" x 51 9/16" x 30 1/2" |
| Drawer Dimensions (in) (W x H x D) | 22 3/16" x 4 1/2" x 16 3/8" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 19 1/2" x 19 3/8" |
| Shipping Weight (lbs) | 210 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.43 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 229 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 229 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 294.3 lbs. |
| Total of Cubes | 23.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 294.3 lbs. |
You might also like these best sellers...

























