$2,099.00
4.7 cu. ft. Single Built-In Wall Oven - LWS3063BD
$2,099.00
Key Features
Brilliant Blue Interior
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Brilliant Blue Interior
An outstanding oven should meet your needs and look beautiful doing it. Our blue, porcelain-enamel interior provides a distinctive look while offering easy visibility inside the oven.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33" x 30" x 34" |
| Cut-Out (WxHxD) | 28 5/8 x 29" x 23 1/2" |
| Exterior (WxHxD) | 29-3/4"(W) x 29-5/16"(H) x 23-3/8"(D) |
Accessories
| Broiler pan & Grid | Yes |
| Gliding Rack | 8 |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 4.7 cu.ft. |
Cooktop
| Burner Simmer / BTU - Center | 1 |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
Lower Oven Features
| # of lights | 5 |
Oven Features
| Bake Element | 2,500 watts |
| Bake element type | Hidden (8 pass) |
| Broil Element | 2,500W Inner / 1,500W Outer |
| Convection (Watt) | 2,000 watts (Sheath heater) |
| Convection Conversion | Yes |
| Favorites menu | 3 (1. Bread, 2. Meat, 3. Chicken) |
| Proof | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Variable broil | Yes |
| Variable cleaning time | Yes |
| Variable warm | Yes |
Power/Ratings
| Electric Supply | 120/240 VAC,120/208 VAC |
| Max. Amp Load | 17.1a |
| Rating | 4.1 kw |
Summary
| Type | Single Wall Oven |
Upper Oven Features
| Broil element pass | 2 |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048232335491 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 29.31 in. |
| Length | 24.37 in. |
| Weight | 130 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 33" x 30" x 34" |
| Shipping Weight (lbs) | 179 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 34.31 in. |
| Shipping Length | 29.37 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 152.88 lbs. |
| Total of Cubes | 12.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 152.88 lbs. |
You might also like these best sellers...























