$2,897.00
Was$3,699.00Save $802.00 (22%)
1.7 Cu. Ft. Smart Built-in Microwave Speed Oven - MZBZ1715S
$2,897.00
Was$3,699.00Save $802.00 (22%)
Current Rebates
Key Features
One Appliance that Does it All
Multiple Presets Save You Even More Time
Sleek and Practical Design
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Scan to Heat Up Your Frozen Food
Crispy Favorites Without the Guilt
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
One Appliance that Does it All
Cook with confidence, cook with speed. LG TurboCook™ gets it done with innovation and style.
Multiple Presets Save You Even More Time
Let the preset cooking functions take over when you need to defrost, reheat, melt and more. With over 50 options to choose from, we’ve got you covered from frozen to fresh, and apps to entrees.
Sleek and Practical Design
Intuitive SmoothTouch™ glass controls look modern and elegant, plus they make operating your oven a snap. Best of all, the smooth surface is easy to wipe clean for design that pays off in its practicality.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage your microwave’s settings remotely, sync the light and vent with your smart LG range or cooktop, send cooking instructions to the microwave with scan-to-cook1, and more. Learn more.
Scan to Heat Up Your Frozen Food
LG ThinQ’s Scan-to-Cook feature takes the guesswork out of frozen food prep. Simply scan the barcode1 from the ready-made meal to remotely set oven temperature and cooking time.
Crispy Favorites Without the Guilt
Air Fry crunchy favorites like wings, fries and more while saving counter space. High temperatures and the convection fan work together to deliver the flavor and crunch you crave with little to no oil.2
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Cut-Out (WxHxD) | 28 5/8" x 19 3/4" x 23 1/2" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 31 7/8" x 23 5/8" x 27 1/4" |
Accessories
| Glass Tray(Upper) | Yes |
| Metal Tray(Upper) | Yes |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Black Stainless Steel, Stainless Steel |
| Handle/Knobs | Stainless Steel Finish (AIuminum) |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
Capacity
| Oven Capacity (cu. ft.) | 1.7 cu.ft. |
Oven Features
| Convection (Watt) | 1500W (Sheath heater) |
| Oven Modes | Bake, Broil, Air Fry, Proof, Easy&Self Clean, Convection Bake, Convection Roast, Keep Warm, Frozen Meal, Slow Cook, Favorite |
| Proof | Yes |
| Speed Oven | Yes |
Power/Ratings
| Amp at 120V | max. 16a, saturation 14a |
| Electric Supply | 120 VAC |
| kW at 120V | Max. 1.9kW, Saturation 1.65kW |
| Max. Amp Load | 16a |
| Energy Requirements | 120 VAC |
Summary
| Series | LG |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| Check & Control | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Upper Oven Features
| Broil | Yes |
| Broil Element | 1,200W Upper / 375W Lower |
| Convection Bake | Yes |
| Microwave | Yes |
| Microwave mode power consumption | 1900 W |
| Microwave Power output | 975 W |
| Speed cook - # of Defrost (4 Menu) | Meat / Poultry / Fish / Bread |
| Speed cook - # of Melt (5 Menu) | Butter / Caramel / Cheese / Chocolate / Marshmallow |
| Speed cook - # of Soften (4 Menu) | Butter / Cream Cheese / Frosting / Ice Cream |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231341974 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 20.13 in. |
| Length | 23.19 in. |
| Weight | 78.14 lbs. |
| Depth (including handle) | 25.56" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 31 7/8" x 23 5/8" x 27 1/4" |
| Shipping Weight (lbs) | 101.7 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 25.13 in. |
| Shipping Length | 28.19 in. |
| Shipping Weight | 118.14 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 118.14 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 99.88 lbs. |
| Total of Cubes | 8.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 99.88 lbs. |
You might also like these best sellers...

























