$1,379.00
Was$1,725.00Save $346.00 (20%)
24 Electric Convection Oven - PROF24FSEXV
$1,379.00
Was$1,725.00Save $346.00 (20%)
Key Features
A powerful new look
Intuitive controls
Best-in-class heat distribution
Made for everyday use
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
A powerful new look
The beautifully designed Professional Series brings professional performance for your kitchen at home. Its distinctive style is characterized by elegant control knobs and ergonomically designed handles. The harmonized design allows to create vertically-stacked or horizontally-aligned walls of ovens. Build the kitchen of your dreams with freestanding ranges and built-in ovens, rangetops and cooktops, refrigerators, dishwashers, ventilation systems, all in the Professional Series style.
Intuitive controls
User interface navigation with instructions in clear language around the knobs.
Best-in-class heat distribution
Best-in-class heat distribution thanks to the extra-large convection fan that distributes heat evenly throughout the 2.7 ft3 cavity with 5 usable shelf levels and 9 cooking functions including Pizza.
Made for everyday use
Enjoy the convenience of soft-motion balanced doors and no-fingerprint stainless steel.
Specifications
Oven cavity
| Size | 24 in |
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | electric |
| Oven broiler type | electric |
| Oven convection system | single |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Oven handle | metal |
| Cavity finishing | black enamel |
| Oven levels | 5 |
| Cooling fan | yes |
| Timer | touch digital programmer |
| Wire-shelves | 1 flat / 1 shaped |
| Tray | 1 baking tray with roasting trivet |
| Oven lights | single |
| Door hinges | soft-motion |
| Oven volume | 2.70 ft³ |
| Cooking modes | bake bottom bake broil convection convection bake convection broil defrosting dehydrate fast preheat oven light pizza proofing turbo upper bake |
| Oven controls | knobs touch LED display |
Technical specifications
| Power connection | metal conduit 59'' power cord |
| Certification | UL |
| Power rating | Bake: 2050 W / Broiler: 2400 W / Convection: 1800 W |
| Electrical supply | 120/240 V 60 Hz - 2800 W 208/240 V 60 Hz - 2100 W 16 Amp dedicated circuit |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.5 Inch |
| Shipping Height | 30.5 Inch |
| Shipping Length | 27.5 Inch |
| Shipping Weight | 89.3 lbs |
| Total of Shipping Weight | 89.3 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.



















