30 in. Single Wall Oven with Advantium Technology - PSB9240BLTS
30 in. Single Wall Oven with Advantium Technology
Model: PSB9240BLTS















Product Video

30 in. Single Wall Oven with Advantium Technology
Model: PSB9240BLTS
Replaced By
Ge Profile™ 27" Single Wall Oven With 120v Advantium® Technology
Model: PSB9100SVSS

$2,199.00
Was$2,699.00Save $500.00 (19%)
Key Features
Multiple cooking functions
Custom Recipe Saver
Allows for use with JX2200/2201 storage drawer
Speedcook oven (240V)
Halogen heat
Over 175 preprogrammed menu selections
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Multiple cooking functions
Expand your cooking versatility with an all in one oven
Custom Recipe Saver
Conveniently store cooking instructions for up to 30 different recipes
Allows for use with JX2200/2201 storage drawer
Speedcook oven (240V)
Enjoy oven-quality results two- to eight- times faster than a conventional oven
Halogen heat
Skip the preheating with nearly instantaneous halogen heat
Over 175 preprogrammed menu selections
Preprogrammed selections make meals easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 21.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.78125 in |
| Overall Height | 19.03125 in |
| Depth with Door Open 90° | 34.5 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Approximate Shipping Weight | 87 lb |
| Net Weight | 77 lb |
| Exterior Height (Front) | 19.125 in |
| Height (Front) | 19.125 in |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 30.0 |
| Amps 240V/208V | 30 |
| Volts/Hertz | 240V; 60Hz |
| Input Volts/Hertz | 240/208V/60Hz |
| Broiler Wattage | 1200W |
| Electrical Input - 120V Watts | 6300 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 240 V |
FEATURES
| Control Features | Timer On/Off |
| Advantium Cooking Modes | Warm |
| Configuration | Single Oven |
| Style | Built-In |
| Baking/Speed Cook Pan | Porcelain |
| Fuel Type | Electric |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Grill Pan | Yes |
| Product Type | Single Oven |
| Program Cooking | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Cooking Technology | Advantium |
| Interior Oven Light | Yes |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Control Type | Glass Touch |
| Advantium Cooking Modes | Broil |
| Advantium Cooking Modes | Convection |
| Advantium Cooking Modes | Microwave |
| Advantium Cooking Modes | Proof |
| Advantium Cooking Modes | Speedcook |
| Control Features | Back |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Help |
| Control Features | Favorite Recipe |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Options |
| Control Features | Power Temp |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Type | Dial |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Express |
| Product Type | Microwave Oven Combination |
| Turntable Size | 16 |
APPEARANCE
| Door Color | Black Stainless |
| Handle Color | Black Stainless |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Stainless |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
| Metal Oven Pan | Yes |
| Optional Accessories | UXB903SNSS - Storage Drawer |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.78 in. |
| Height | 19.03 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 77 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.78 in. |
| Shipping Height | 24.03 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 117 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 117 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 87.67 lbs. |
| Total of Cubes | 7.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 87.67 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.














