$2,898.00
Was$3,499.00Save $601.00 (17%)
Ge Profile™ 30" Single Wall Oven With 240v Advantium® Technology - PSB9240SVSS

















Ge Profile™ 30" Single Wall Oven With 240v Advantium® Technology
Model: PSB9240SVSS
$2,898.00
Was$3,499.00Save $601.00 (17%)
Current Rebates
Key Features
Speedcook Oven (240V)
Multiple Cooking Functions
Multiple Heat Sources
Over 175 Preprogrammed Menu Selections
Custom Recipe Saver
In-Oven Camera
Built-In WiFi, Powered By SmartHQ App
Brilliant 7" Touchscreen Display
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Speedcook Oven (240V)
Enjoy oven quality results two to eight times faster than a conventional oven.
Multiple Cooking Functions
Unlock endless culinary possibilities with Advantium's numerous cooking modes - from Speedcook to Microwave, Convection, Broil, Toast, Warm, and Proof
Multiple Heat Sources
True European convection, microwave and light are used in different combinations to achieve your desired cooking results.
Over 175 Preprogrammed Menu Selections
The Advantium oven comes preloaded with more than 175 of the most commonly cooked foods, making mealtime effortless with just the touch of a button
Custom Recipe Saver
Conveniently store cooking instructions for up to 30 different recipes
In-Oven Camera
Check on your food from anywhere without opening the oven door by livestreaming video of your food on your smartphone.
Built-In WiFi, Powered By SmartHQ App
Ensure your oven always has the latest features with downloadable software upgrades.
Brilliant 7" Touchscreen Display
A bright, interactive touch screen is easy to use and includes custom screen backgrounds, weather updates and a pop of intrigue with fun food facts.
The Advantium Advantage
Enjoy oven quality results two to eight times faster than a conventional oven.
Versatile Heat Technologies
Combines True European Convection, Microwave, and Light precisely for perfect cooking outcomes.
Built-In WiFi, Powered By SmartHQ™ App
Stay connected and in control with your smartphone or tablet, no matter where you are. Monitor, adjust, and manage your oven remotely while ensuring it stays up to date with the latest features through downloadable software upgrades.
Brilliant 7” Touchscreen Display
A bright, interactive touch screen is easy to use and includes custom screen backgrounds, weather updates and a pop of intrigue with fun food facts.
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 22.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 20.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 34.5 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 1/4 x 17 1/2 x 23 1/2 |
| Cavity (W x H x D) | 20 1/8x 8 1/2 x 17 |
| Approximate Shipping Weight | 113.2 lb |
| Net Weight | 93 lb |
| Overall Depth with Handle | 24.5 in |
| Exterior Height (Front) | 20.125 in |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Door Color | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FEATURES
| Turntable | Glass |
| Control Features | Timer On/Off |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Lock | Yes |
| Configuration | Single Oven |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Style | Built-In |
| Baking/Speed Cook Pan | Porcelain |
| Auto Recipe Conversion | Yes |
| Favorites Cooking Modes | Up to 30 Preset or Custom |
| Fuel Type | Electric |
| Rack Type | Wire Oven Rack |
| Cooking Complete Reminder | Yes |
| Express Cook | Instant-On |
| WiFi Connect | Built-In |
| Convection Type | True European Convection |
| Grill Pan | Yes |
| Product Type | Single Oven |
| Program Cooking | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Cooking Technology | Advantium |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Display On/Off | Yes |
| Oven Interior | Stainless Steel |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Microwave Watts (IEC-705) | 925 W |
| Control Type | Glass Touch |
| Cooking Modes | Warm (Moist/Crisp) |
| Control Features | Oven Camera |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | Cooking Options |
| Control Features | Clear/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Back |
| Control Features | Clock Saver |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Demo Mode |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking Modes | Convection Bake |
| Cooking Modes | Broil |
| Cooking Modes | Sensor Microwave |
| Cooking Modes | Proof |
| Cooking Modes | Speedcook |
| Cooking Modes | Toast |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Express |
| Product Type | Microwave Oven Combination |
| Turntable Size | 16 |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 240V Watts | 6500 |
| Volts/Hertz | 240V; 60Hz |
| Electrical Input - 240V Amperage | 30 |
| Broiler Wattage | 1200W |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 240 V |
ACCESSORIES
| Black Metal Pan (Grill Pan) | Yes |
| Cookbook | Yes |
| Optional Storage Drawer | UXB903SNSS |
| Metal Oven Pan | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-Year Entire Appliance |
| Parts Warranty | Limited 4-Year Magnetron Tube (Parts Only) |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 1/4 x 17 1/2 x 23 1/2 |
| Cavity (W x H x D) | 20 1/8x 8 1/2 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 20.13 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 93 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 25.13 in. |
| Shipping Length | 27.75 in. |
| Shipping Weight | 133 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 133 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 97.99 lbs. |
| Total of Cubes | 7.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 97.99 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















