3.1 Cu. Ft. Single Wall Oven with High-Heat Self-Cleaning System - WOS51ES4EW
3.1 Cu. Ft. Single Wall Oven with High-Heat Self-Cleaning System
Model: WOS51ES4EW











3.1 Cu. Ft. Single Wall Oven with High-Heat Self-Cleaning System
Model: WOS51ES4EW
Replaced By
2.9 Cu. Ft. 24 Inch Convection Wall Oven
Model: WOS52ES4MW

$2,067.00
Was$2,299.00Save $232.00 (10%)
Key Features
AccuBake Temperature Management System
ADA Compliant
Dual Interior Lighting
Electronic Touch Controls
High-Heat Self-Cleaning System
Keep Warm Setting
Closed Door Broiling
3.1 Cu. Ft. Capacity
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
AccuBake Temperature Management System
With the AccuBake temperature management system, you can now achieve delicious, consistent results every time. This system surrounds food with even temperatures and uses built-in sensors to monitor oven temperature. It even turns on the correct cooking elements to ensure optimal heat and deliver consistent baking, even on multiple racks.
ADA Compliant
Models with this feature meet standards set by the Americans with Disabilities Act when installed in compliance with current ADA standards.
Dual Interior Lighting
A pair of lights brighten up the interior so you can keep an eye on what's cooking.
Electronic Touch Controls
Navigate through cooking modes and options with controls that are as easy to use as they are to clean.
High-Heat Self-Cleaning System
This system uses a high temperature instead of harsh chemicals to help clean your oven by burning off baked-on food splatter.
Keep Warm Setting
This setting helps food stay warm and ready to serve even when the family is running late.
Closed Door Broiling
A broiling temperature management system helps prevent overheating to keep the kitchen comfortable and cool while still maintaining the optimal cooking temperature for food.
3.1 Cu. Ft. Capacity
12-Hour Delay Cook Setting
Sabbath Mode with Star K Certification
Specifications
Dimensions
| Capacity | 3-1/10 |
| Cutout Depth | 23-1/4 in |
| Cutout Height | 27-3/4 in |
| Cutout Width | 22-5/8 in |
| Depth | 25-3/4 in |
| Height | 29.0 in |
| Width | 23-3/4 in |
| Oven Capacity | 3.1 cu. ft. |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 3.10 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 23 1/4 |
| Cutout Height(IN,inches) | 27 3/4 |
| Cutout Width(IN,inches) | 22 5/8 |
| Depth(IN,inches) | 25 3/4 |
| Height(IN,inches) | 29 |
| Width(IN,inches) | 23 3/4 |
| Net Weight(LB,pounds) | 158 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 170 |
| Net Weight | 158 lbs |
Configuration and Overview
| Size | 24 in |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Type | Single |
Oven Details
| Door Removable | Yes |
| Language Conversion | English/French |
| Temperature Conversion | Yes |
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Door Broil Position | Closed |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Interior Color | Grey |
| Interior Coating | Porcelain |
| Light Type | Incandescent |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Oven Interior Width | 19.0 in |
| Oven Interior Depth | 17-5/8 in |
| Oven Interior Height | 16.0 in |
| Hidden Bake Element | No |
| Number of Bake Elements | 1 |
Appearance
| Handle Material | Metal |
| Flush Installation Approved | No |
Details
| Bake Element Power | 2000W |
| Broiler Element Power | 3600W |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Capacity (cu.ft) | 3.1 |
| Hidden Bake Element | No |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Door Broil Position | Closed |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Grey |
| Light Type | Incandescent |
| Oven Rack 1 Type | Standard |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Oven Rack 2 Type | Standard |
| Oven Interior Depth(IN,inches) | 17 5/8 |
| Oven Interior Height(IN,inches) | 16 |
| Oven Interior Width(IN,inches) | 19 |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Oven Cooking System | Thermal |
Refinements
| Features | ADA Compliant, Sabbath Mode/Star-K Certification, Self Cleaning |
| WHR Wall Ovens | ADA Compliant,Sabbath Mode/Star-K Certification,Self Cleaning |
Exterior
| Oven Window Size | Large |
| Door Removable | Yes |
| Door Type | Glass Window |
| Flush Installation Approved | No |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
Description
| Fuel Type | Electric |
| Oven Type | Single |
| Size (in.) | 24 |
| Cooktop Combinations | G7CE3055, G7CE3635, G7CE3034, G9CE3065, G9CE3675, RCS2012, W5CE1522, W5CE3024, W5CE3625, WCC31430, WCE55US0, WCE55US4, WCE55US6, WCE77US0, WCE77US6, WCG97US, WCG97US6, W3CG3014, WCG51US, WCG5 |
| Cooktop Combinations | G7CE3034,G7CE3055,G7CE3635,G9CE3065,G9CE3675,RCS2012,W3CG3014,W5CE1522,W5CE3024,W5CE3625,WCC31430,WCE55US0,WCE55US4,WCE55US6,WCE77US0,WCE77US6,WCE97US0,WCE97US6,WCG51US,WCG51US6,WCG52424,WCG7 |
Features
| Oven Selections | Clock,Control Lock,Delay Start,Keep Warm Setting,Sabbath Mode,Sensor Bake,Star K,Temperature-Sensor Baking,Time Bake,Timer |
| Language Conversion | English/French |
| Temperature Conversion | Yes |
Controls
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | Digital |
Certifications
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| ADA Compliant | ADA Height and Side and Front Reach Compliant |
| Energy Rating (kWh/year) | 297 |
Electrical
| Amps | 30 |
| Volts | 240 |
Specifications
| Accessory Relationships | Yes |
| Home Delivery | Yes |
| Will Call | Yes |
Configuration
| Oven Configuration | Single Oven |
EndecaProps
| ProductOutletCategories | Cooking |
Refinement
| Style | Wall Ovens |
Dimension
| Capacity (Cu Ft) | 3.10 |
| Carton Depth | 30 |
| Carton Height | 32 |
| Carton Width | 28 |
| Cutout Depth (in) | 23 1/4 |
| Cutout Height (in) | 27 3/4 |
| Cutout Width (in) | 22 5/8 |
| Depth | 25 3/4 |
| Height | 29 |
| Width | 23 3/4 |
| Gross Weight | 170 |
| Net Weight | 158.0 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 Inch |
| Shipping Height | 34 Inch |
| Shipping Length | 30 Inch |
| Shipping Weight | 210 lbs |
| Total of Shipping Weight | 210 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 119.96 Ibs |
| Total of Cubes | 9.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 119.96 Ibs |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Missouri.














