Monogram 30" Smart Hearth Oven - ZEP30SKSS
Monogram 30" Smart Hearth Oven
Model: ZEP30SKSS















Monogram 30" Smart Hearth Oven
Model: ZEP30SKSS
Key Features
Handcrafted luxury
Brick oven performance
Electric heating zones
Capacitive touch LCD controls
Built-in installation
Integrated oven ventilation system
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Handcrafted luxury
Can be found in every aspect of the design, from the brushed stainless exterior to the simple touch controls
Brick oven performance
Each electric hearth oven is handcrafted to capture the performance of a wood-fired brick oven and perfectly prepare Neapolitan-style pizzas, soft artisanal bread or a whole roasted branzino
Electric heating zones
Combine the crisping performance of traditional coal- and wood-burning hearth ovens with the precision and ease of a luxury appliance
Capacitive touch LCD controls
Allow for easy selection of preset cooking options
Built-in installation
is made possible with a 30"-width cabinet cutout
Integrated oven ventilation system
Allows for simple installation, with no additional ductwork required
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
FILTER
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 29.375 in |
| Net Weight | 124 lb |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 19.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 18-3/8 x 24 |
| Approximate Shipping Weight | 140 lb |
APPEARANCE
| Design Style | Statement Collection |
| Oven Door Features | Open Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Over Warming Drawer |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Single Oven |
| Cooking Technology | Multiple |
| Oven Features | Temperature control (80F - 1300F) |
| Configuration | Single Oven |
| Short Description | 30" Hearth Oven |
| Control Type | Capacitive Touch LCD |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.0 |
| Amp Rating at 208V | 50 |
| Amp Rating at 240V | 50 |
| KW Rating at 208V | 10.4 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.41 cu ft |
ACCESSORIES
| Pizza Turning Peel | Yes |
| Wooden Pizza Peel | Yes |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 18-3/8 x 24 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 19.75 in. |
| Length | 29.38 in. |
| Weight | 124 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 24.75 in. |
| Shipping Length | 34.38 in. |
| Shipping Weight | 164 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 164 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 124.17 lbs. |
| Total of Cubes | 9.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 124.17 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.















