30" Statement French-Door Single Wall Oven - ZTSX1FPSZSS
Key Features
Digital Recipe Box
Brilliant 7" LCD Display
Integrated Cooking Content
Voice Control
Slow Cook Mode
Precision Cooking Modes
WiFi Powered by SmartHQ
Exclusive Nickel Oven Racks
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Digital Recipe Box
Elevate your culinary creativity with the digital recipe box, allowing you to save your favorite recipes directly to the oven screen or your smartphone app. Store recipes from popular food websites or upload photos of your handwritten recipes for effortless access and organization.
Brilliant 7" LCD Display
Easily adjust oven settings on a vibrant, customizable display that allows you to upload personal photos, check weather updates, manage multiple timers, maintain a shared shopping list and sync family calendars.
Integrated Cooking Content
Discover recipe inspiration and culinary tips from trusted culinary partners like King Arthur Baking, with guided recipes and cooking tutorials that help you build culinary confidence and make the most of your oven.
Voice Control
Benefit from the convenience of voice control through Alexa or Google Home. Once programmed, you can use your voice to preheat the oven and more, all without raising a finger
Slow Cook Mode
Create flavorful meals with a new Slow Cook mode that uses low, steady heat to gently cook soups, stews and braised dishes right in your oven.
Precision Cooking Modes
Master new recipes and perfectly execute favorite dishes from prime rib to salmon using this ultra-smart system that automatically tracks cooking progress, modifies temperatures and adjusts cook times.
WiFi Powered by SmartHQ
Enhance your wall oven and simplify daily life with seamless remote access, real-time alerts, and over-the-air updates designed to keep performance at its peak.
Exclusive Nickel Oven Racks
Glide in and out smoothly on stainless steel ball bearings
No-Preheat Air Fry
A must-have for health-conscious cooks, the No-Preheat Air Fry mode crisps food to crunchy perfection, without using oils or butter
Twin Convection With Direct Air
Achieve beautifully cooked and delicious meals every time with this expertly designed, third heating element and fan combination
Ten Pass Bake and Broil Elements
Evenly bakes and browns dishes of all types and sizes
Optimized Cleaning
Self-clean and Steam clean options offer flexibility for thorough oven cleaning
French Door Design
Inspired by commercial kitchen designs, the precision engineered chain-drive mechanism allow for one-hand opening of the door at the same time.
Personalization, Intelligent, Intuitive features
Enhanced speakers
OU Shabbos keeper capable
Nickel ladder racks (enamel avail as accessory)
Slow Roast
Prime Rib Mode
Halogen lights
Specifications
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB48X10057 Extra Large Broiler Pan |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Design Style | Statement Collection |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Handle | Statement Collection |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Installation | Under Cooktop,Undercounter,Under Built-In Microwave,Under Built-In Advantium,Over Warming Drawer,Under Hearth Oven (ZEP30FR) |
| Oven Door Features | French-Door,Oven Window (Both) |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Collection | Statement,EcoBalance |
| Configuration | French Door |
| Connected Features | Remote Oven Control,Remote Notifications,Clock Sync to Cloud,Upload Own Photos as Wallpaper,Family Calendar (Google),Grocery list on LCD Screen,Audio Entertainment,Recipe Access,GE Appliance |
| Control Type | 7 Full-Color Touch LCD Screen |
| Cooking System | Twin-Fan, True European Convection with Direct Air,Variable Speed, Reverse Air Convection |
| Cooking Technology | Convection |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability,Audible Preheat Signal,Auto Recipe Conversion,C° or F° Programmable,Sabbath Mode,Control Lock Capability,Cook Time,Delay Time,Electronic Clock & Kitchen Timer,Mis- |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake,Convection Bake Multi-Rack,Convection Broil Hi/Lo,Convection Roast,No-Preheat Air Frying,Precision Cooking Modes,Thermal Bake,Thermal Broil Hi/Lo,Slow Roast,Keep Warm,Proof |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element,10-Pass Dual Broil Element,Closed Door Broiling |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights,Black Gloss Finish,Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty, Full Extension Oven Racks,1 Heavy-Duty Rack,Ladder-Rack Positions |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Single Oven |
| Short Description | 30 Statement French-Door Single Wall Oven |
| WiFi Connect | Built-In |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Broiler Wattage | 4300W |
| Convection Wattage | 1300W |
| Electrical Requirements | 240V/208V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
| KW Rating at 208V | 3.2 |
| KW Rating at 240V | 4.2 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 184 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
| Net Weight | 166 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 25 x 17-3/8 x 20 1/4 |
| Overall Depth | 27 13/16 in |
| Overall Height | 28 11/16 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.

















