GE Artistry Series 30" Free-Standing Electric Range - ABS45DFWS
GE Artistry Series 30" Free-Standing Electric Range
Model: ABS45DFWS


















GE Artistry Series 30" Free-Standing Electric Range
Model: ABS45DFWS
Replaced By
Ge® Energy Star® 30" Free-standing Electric Range
Model: JBS360DMWW

$649.00
Was$749.00Save $100.00 (13%)
Key Features
8" Power Boil element
5.0 cu. ft. oven capacity
Upfront controls
Ceramic glass cooktop
Analog clock
Removable full-width storage drawer
Standard clean oven
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
8" Power Boil element
2,500 Watts produce quick, vigorous heat
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Upfront controls
Minimize need to reach
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Analog clock
Refreshingly simple and easy to read
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Net Weight | 130 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 150 lb |
| Overall Height | 44 1/2 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Element - Right Front | 8" 2500W Power Boil |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Switch |
| Oven Control Features | Oven Heating Light |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 1 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Drawer Type | Storage |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.0 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 31.9 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.3 |
| Amp Rating at 240V | 33.3 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Stainless Steel |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Brushed Stainless |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Cream |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 130 lbs. |
| Net Weight | 130 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36 1/2 |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 150 lb |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 278.53 lbs. |
| Total of Cubes | 22.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 278.53 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |















