GE Series 48" Dual-Fuel Professional Range with 6 Burners and Griddle (Natural Gas) - C2Y486SDLSS
GE Series 48" Dual-Fuel Professional Range with 6 Burners and Griddle (Natural Gas)
Model: C2Y486SDLSS


























Product Video

GE Series 48" Dual-Fuel Professional Range with 6 Burners and Griddle (Natural Gas)
Model: C2Y486SDLSS
Replaced By
48" Smart Dual-fuel Commercial-style Range With 6 Burners And Griddle (natural Gas)
Model: C2Y486P2TS1

$12,149.00
Was$13,499.00Save $1,350.00 (10%)
Key Features
Professional oven system
Full-extension,heavy-duty roller racks
Stainless steel and aluminum-clad griddle
8.25 cu. ft. oven capacity
Star-K certification
Six sealed 18,000 BTU dual stack burners
Reversible burner grates
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Professional oven system
Combines reverse-air convection technology with an infrared broil and gas burner to provide superb baking results, with fast preheating
Full-extension,heavy-duty roller racks
Glide smoothly in and out on stainless steel ball bearings for easy access, and are designed to remain in the oven during the self-clean cycle
Stainless steel and aluminum-clad griddle
Offers 18,000 BTUs* of cooking power, allowing fast and consistent heating across the entire cooking surface
8.25 cu. ft. oven capacity
Caterer’s oven uniquely sized to accommodate three full-sized sheet trays; everyday oven is just the right size for 9" x 13" sheet trays
Star-K certification
Allows range to operate in Sabbath mode
Six sealed 18,000 BTU dual stack burners
Delivers a full spectrum of heating settings, from an ultra-low 140 F simmer to an intense 18,000 BTU flame
Reversible burner grates
Flat on one side and uniquely contoured on the other to accommodate round-bottom woks
Certifications
ADA Compliant
CSA
California Prop 65
Specifications
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Installation | Power Cord Included |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle Design | GE Café |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Knobs | Professional-Style |
| Control Knobs | Dishwasher Safe |
FEATURES
| Cooking System | True European Convection |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Ignition System | Electronic w/Auto Reignition |
| Burner - Right Rear | 18,000 BTU |
| Lower Oven Features | Dual element bake |
| Oven Interior | Blue |
| Oven Rack Features | 5 Rack Positions (Caterer Oven) |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Burner - Left Rear | 18,000 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Griddle | Stainless Steel and Aluminum Clad |
| Style | Commercial |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Fuel Type | 240V Electric and Natural Gas |
| Burner - Center | 18,000 BTU Left Front / 18,000 BTU Left Rear / 18,000 BTU Griddle Right |
| Control Location | Front controls |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Grate Features | Heavy-Cast Edge-to-Edge Grates |
| Control Type | with Timer Display (Both Ovens) |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Both Ovens) |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Front | 18,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 5 / 4 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Interior | 6 Halogen (Caterer Oven) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Flat Oven Racks (Caterer Oven) |
| Griddle | Included |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil (Both Ovens) |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooking System | Reverse Air Convection |
| Cooktop Surface | Gray |
| Griddle | 18,000-BTU |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Electronic Timer |
| Oven Control Features | Front Controls |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Proof Mode (Both Ovens) |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Both Ovens) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Interior | 3 Halogen (Everyday Oven) |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Roller Rack (Caterer Oven) |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Roller Racks (Everyday Oven) |
| Oven Rack Features | 4 Rack Positions (Everyday Oven) |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 576 lb |
| Cabinet Width | 48 in |
| Approximate Shipping Weight | 672 lb |
| Interior Dimensions - Main Oven (WxHxD) (in.) | 24 x 14 x 20-3/8 |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Depth with Door Open | 43.875 in |
| Interior Dimensions - Companion Oven (WxHxD) (in.) | 12-1/4 x 16-3/8 x 21-3/8 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.25 - 36.75 |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 35 1/4 in |
| Overall Width | 47 7/8 in |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (6) 18.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 240V; 50A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (6) 15.0 |
| Convection Wattage | 2500W |
| Bake/Broil Wattage - Main Oven | 2700/4000W |
| Power Connection | Power Cord - Included |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 8.25 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.75 Caterer Oven / 2.5 Everyday Oven |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
Other
| Interior Dimensions - Main Oven (WxHxD) (in.) | 24 x 14 x 20-3/8 |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Interior Dimensions - Companion Oven (WxHxD) (in.) | 12-1/4 x 16-3/8 x 21-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 in. |
| Height | 35.25 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 576 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 in. |
| Shipping Height | 40.25 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 672 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 672 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 342.98 lbs. |
| Total of Cubes | 27.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 342.98 lbs. |
















