$878.00
Was$1,249.00Save $371.00 (30%)
Only 4 left in stock, order soon!
30" Electric Range with Air Fry - FCRE3083AS
$878.00
Was$1,249.00Save $371.00 (30%)
Only 4 left in stock, order soon! - at Distribution Center (Manchester, MO)
This model is on display at:
Key Features
Convection Bake
EvenTemp® Element
Five Element Cooktop
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Capacitive Touch Control Panel
Extra Large Oven Capacity
Cooktop Keep Warm Zone
Hidden Bake Element
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Convection Bake
Get faster, more even baking results with our fan convection baking system.
EvenTemp® Element
Heat is evenly distributed across the element's surface, which reduces hot spots and cold areas in your pan.
Five Element Cooktop
Designed to handle all of your cooking needs - features our powerful 3,200 Watt EvenTemp® Element.
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Redesigned to be even wider - allowing you to store any unused oven racks, baking trays and more!
Capacitive Touch Control Panel
Easy to use, glass capacitive touch control panel.
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra-large, 5.3 cu. ft. capacity oven.
Cooktop Keep Warm Zone
Keep food warm until everything - and everyone - is ready.
Hidden Bake Element
Lower heating elements are beneath the oven floor, making for a smooth surface that is easy to clean.
Food Network Editor’s Pick
Recipient of the 2024 Food Network Editor’s Pick Award
Air Fry
Make healthier and delicious meals for your entire family - right in your oven.
One-Touch Self Clean
A convenient 3 hour self clean cycle cleans your oven, so you don't have to.
Certifications
ENERGY STAR Certified
UL Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.75 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 167 lbs. |
| Minimum Height | 46 3/4" |
| Maximum Height | 47 3/4" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.75 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 207 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 207 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 262.34 lbs. |
| Total of Cubes | 21.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 262.34 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 46 3/4" |
| Width | 30" |
| Depth | 28 1/2" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Control Lock | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Lockout | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Up / Down Arrow | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Warm Zone | Yes |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size | 9" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner | 3200 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner (Small) | 1400 Watts |
| Left Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Center Rear Element Burner | 100 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
| Minimum Height | 46 3/4" |
| Maximum Height | 47 3/4" |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
| Amps @ 240 Volts | 13 Amps |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 167 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Type | Fan |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | LED |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Missouri.

























