$1,298.00
Was$2,249.00Save $951.00 (42%)
30" Electric Range with 15+ Ways To Cook - GCFE3060BF
$1,298.00
Was$2,249.00Save $951.00 (42%)
This model is on display at:
Key Features
Air Fry
Slow Cook
Smudge-Proof® Black Stainless Steel
Total Convection System
No Preheat
Five Element Cooktop
Temperature Probe
Steam Bake
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Air Fry
Make healthier and delicious meals for your entire family - right in your oven.
Slow Cook
With Slow Cook, your food cooks slowly and at a lower temperature (as low as 100° F), allowing you to lock in moisture and flavor without over or undercooking your food.
Smudge-Proof® Black Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Total Convection System
Get over 15 ways to cook - Total Convection powers cooking modes like Air Fry, No Preheat, Slow Cook, Convection Bake, Steam Bake, Air Sous Vide, Bread Proof, Dehydrate and more!
No Preheat
Eliminates time wasted waiting on your oven to heat up - simply place your food in the cold oven and get to meal time, in no time.
Five Element Cooktop
Designed to handle all of your cooking needs with a powerful 3,200 Watt EvenTemp® Element and convenient Bridge Element.
Temperature Probe
Monitors and alerts when the desired finished cooking temperature has been reached.
Steam Bake
With Steam Bake, steam evenly circulates throughout the oven cavity, resulting in breads and muffins that rise higher and are light and fluffy.
Self and Steam Clean Cycles
Select Steam Clean for a quick, 30 minute clean or choose Self Clean, which is available in 2, 3 and 4 hour cycles.
Bridge Element
Connects two elements to create a larger cooking surface, perfect for a griddle or large pan.
Steam Roast
Steam Roast uses moisture to make perfectly crispy and tender meats and vegetables that are roasted to perfection.
Backlit LED Knobs
Lights up when the burner is turned on.
Air Sous Vide
Uses precisely-controlled temperature and airflow to lock in flavor and moisture to cook foods to the finish temperature you want.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire front control range will fit your existing range cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Redesigned to be even wider - allowing you to store any unused oven racks, baking trays and more!
Premium Touch Screen Control Panel
Features a responsive 4.3 inch, full color, capacitive touch digital control panel.
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra large, 6.2 cu.ft. capacity oven.
Proudly Assembled in the USA
0
Certifications
ADA Compliant
Star-K Certification
UL Listed
RoHS
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 6.2 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 170 lbs. |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 21 1/4" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 210 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 210 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 196.4 lbs. |
| Total of Cubes | 15.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 196.4 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 35 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 28 1/2" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Control Lock | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Convert | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Cooktop Lockout | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Hot Surface | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Lockout | Yes |
| Multi-Rack Cooking | Yes |
| My Favorite | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Off | Yes |
| On / Off (for each element) | Yes |
| Oven Indicator Light | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Oven Lock | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Start Time | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Bridge Element | Yes |
| Bridge Element Location | Left |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size | 9" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Right Front Element Burner | 3200 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner | 1800 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1800 Watts |
| Center Rear Element Burner | 100 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Maximum Height | 36 3/8" |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 21 1/4" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 6.2 Cu. Ft. |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
| Connected Load @ 240V | 13 kW |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Backlit Knobs | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Black Stainless Steel |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 170 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 3800 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 8 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.






























