$1,698.00
Was$2,899.00Save $1,201.00 (41%)
30" Front Control Induction Range with Stone-Baked Pizza - GCFI3070BF































30" Front Control Induction Range with Stone-Baked Pizza
Model: GCFI3070BF
$1,698.00
Was$2,899.00Save $1,201.00 (41%)
This model is on display at:
Key Features
Stone-Baked Pizza
Pizza Shield, Stone and Peel Included
15+ Ways to Cook with Total Convection
TempLock™ Setting
No Preheat
Air Fry
Easy-to-Clean Cooktop Surface
3,600-Watt Power Boil Element
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Stone-Baked Pizza
The only range designed to reach temperatures of 750°F+, the high-heat needed to create authentic restaurant-quality pizzas, in as little as 2 minutes - right in your oven.
Pizza Shield, Stone and Peel Included
Start cooking fresh pizzas immediately - the range comes with our Stone-Baked Pizza Shield, 15" x 15" Stone and Peel.
15+ Ways to Cook with Total Convection
Enjoy over 15+ ways to cook, like Air Fry, No Preheat, Slow Cook, Convection Bake, Steam Bake, Convection Roast, Steam Roast, Air Sous Vide, Bread Proof, Dehydrate and now Stone-Baked Pizza!
TempLock™ Setting
It's like "cruise control"because the cooktop automatically maintains the heat level for you - no more having to adjust the heat throughout the cooking process.
No Preheat
Eliminates time wasted waiting for your oven to heat up - simply place your food in the cold oven and get to mealtime, in no time.
Air Fry
Air Fry allows you to make healthier and delicious meals for the entire family, right in your oven.
Easy-to-Clean Cooktop Surface
Unlike traditional electric and gas cooktops, Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler, allowing you to clean up spills and splatters while you cook.
3,600-Watt Power Boil Element
Gives you both power and precision - boiling water 50% faster than gas while offering the precision and responsiveness of induction cooking.
Steam and Self-Cleaning Options
Select Steam Clean for a quick, 30 minute clean or choose Self Clean, which is available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Temperature Probe
The Temperature Probe monitors and alerts when the desired finished cooking temperature has been reached.
Store-More® Storage Drawer
Our redesigned Store-More® Storage drawer is now even wider - allowing you to store your Stone-Baked Pizza Shield and Stone.
Slow Cook
Food cooks slowly and at a lower temperature (as low as 100° F), allowing you to lock in moisture and flavor without over or undercooking.
2-in-1 Bridge Element
Connects two elements to allow for simultaneous control, perfect for a griddle pan.
Air Sous Vide
Get the benefits of sous vide cooking, right in your oven. Air Sous Vide uses precisely controlled temperature and airflow to lock in flavor and moisture.
Steam Bake
With Steam Bake, steam evenly circulates throughout the oven cavity, resulting in breads and muffins that rise higher and are light and fluffy.
Steam Roast
Steam Roast uses moisture to make perfectly crispy and tender meats and vegetables that are roasted to perfection.
Premium Touch Screen Control Panel
Features a responsive 4.3-inch, full color, capacitive touch digital control panel.
Safer Cooktop Surface
Induction heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler.
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with a 6.2 cu. ft. capacity oven.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire front control range will fit your existing range cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Specifications
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| Height | 35 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 28 1/2" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Control Lock | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Air Sous Vide | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Bread Proof | Yes |
| Broil | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Cooktop Lockout | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Hot Surface | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Lockout | Yes |
| No Preheat | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Oven Lock | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Slow Cook | Yes |
| Start | Yes |
| Steam Bake | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Steam Roast | Yes |
| Stone-Baked Pizza | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Silent Control Panel | Yes |
| Timed Cooking | Yes |
| RoHS | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Auto Pan Detect | Yes |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size | 8 3/10" |
| Right Rear Element Burner Size | 5 1/2" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Center Rear Element Burner Size | 5 1/2" |
| Right Front Element Burner | 2,300 / 3,600 Watts (Boost) |
| Right Rear Element Burner | 1,400 / 2,500 Watts (Boost) |
| Left Front Element Burner | 1,800 / 2,800 Watts (Boost) |
| Left Rear Element Burner | 1,800 / 2,800 Watts (Boost) |
| Center Element Burner | 1,400 / 2,500 Watts (Boost) |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Maximum Height | 36 3/8" |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 21 1/4" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 6.2 Cu. Ft. |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
| Amps @ 240 Volts | 15 Amps |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Product Weight | 203 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Element | 3800 Watts |
| Convection Type | Total |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 8 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 2 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Cooktop Control Location | Top |
| Display Light Color | White |
| Cooktop Light Color | Red |
| Display Type | Capacitive Touch |
| ADA Compliant | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.
















