30" Freestanding Induction Range with Air Fry - GCRI3058AF
30" Freestanding Induction Range with Air Fry
Model: GCRI3058AF

30" Freestanding Induction Range with Air Fry
Model: GCRI3058AF
Replaced By
Key Features
Make healthier and delicious meals with Air Fry
Faster, more even baking results with True Convection
Keeping your cooktop clean has never been easier
Get amazingly fast results with Induction
Fast Steam Cleaning Option
Safer Cooktop Surface
One-Touch Self Clean
Auto Sizing
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Make healthier and delicious meals with Air Fry
Deliver all of the flavor and none of the guilt. Air Fry allows you to make healthier and delicious meals for the entire family – right in your oven.
Faster, more even baking results with True Convection
Get faster, more even multi-rack baking with a powerful convection fan and third heating element that evenly circulates hot air throughout the oven.
Keeping your cooktop clean has never been easier
Unlike traditional electric and gas cooktops, Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler, allowing you to clean up spills and splatters while you cook.
Get amazingly fast results with Induction
With induction, heat transfers directly to the cookware bypassing the cooktop surface, making induction incredibly fast.
Fast Steam Cleaning Option
A 30-minute light oven cleaning that's chemical-free, odor-free, and fast.
Safer Cooktop Surface
Induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Auto Sizing
With induction Auto Sizing, get the right amount of heat for the size of your pan.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
2022 ENERGY STAR® Emerging Technology Award
Certifications
CSA Listed
UL Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Capacity | 5.4 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
Cooking Controls
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Convert | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Off | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Quick Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
Awards
| ENERGY STAR Emerging Technology Award | 2022 |
Certifications and Approvals
| CSA Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner Size | 8 5/16" |
| Right Rear Element Burner Size | 5 1/2" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Right Front Element Burner | 3600 Watts |
| Right Rear Element Burner | 2500 Watts |
| Left Front Element Burner | 2800 Watts |
| Left Rear Element Burner | 2800 Watts |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
Oven
| Bake Element | 3500 Watts |
| Broil Element | 3900 Watts |
| Broil System | Yes |
| Convection Element | 900 Watts |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Handle |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 48 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 171 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 48 5/8" |
| Depth With Handle | 29 1/4" |
| Oven Interior Height | 19 3/4" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 53 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 211 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 211 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 250.36 lbs. |
| Total of Cubes | 20.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 250.36 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Missouri.

















