GE Profile Performance Spectra 30" Free-Standing QuickClean Electric Range - JB960ABAA
GE Profile Performance Spectra 30" Free-Standing QuickClean Electric Range
Model: JB960ABAA
Description
46 1/2 H x 29 7/8 W x 27 3/8 D
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.50 cu ft |
FEATURES
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watts) |
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | QuickSet V |
| Control Type | SmartLogic™ Electronic Control w/ Platinum Sensor |
| Cooking System | True European Convection |
| Cooking Technology | Convection |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Cooktop Surface | Almond Patterned on Black Glass Ceramic |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Interior Oven Light | Pad / Auto |
| Leveling System | Easy Level System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Roasting Rack | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Storage Drawer Features | Almond; Extra-Large |
| Fluorescent Backguard Light | Full-Width |
APPEARANCE
| Color Appearance | Almond on almond |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Almond Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 206 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Depth Without Handle | 25 3/8 in |
| Depth with Door Open | 47 5/8 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 17 |
| Overall Depth | 27 3/8 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 9.3 |
| KW Rating at 240V | 12.4 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Scraper |
| Cooktop Cleaning | Included |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
















