30" Free-Standing Electric Convection Range - JBP74SMSS
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JBP74SMSS




Product Video

30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JBP74SMSS
Replaced By
Ge 30" Free-standing Electric Double Oven Convection Range
Model: JBS86SPSS

$1,299.00
Was$1,699.00Save $400.00 (24%)
Key Features
True Convection with Precise Air
Self-clean oven
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
9"/12" dual element
Hidden bake oven interior
Self-clean, heavy-duty oven racks
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
True Convection with Precise Air
Delivers even air and heat circulation for superior baking and roasting results
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Provides an impressively large oven interior to cook more dishes and large meals at once
9"/12" dual element
Hidden bake oven interior
Hides previously exposed bottom element to deliver a clean interior appearance
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| 5"/8" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,900W) |
| Warming Zone | 1-6" Ribbon (120W) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1, Cooktop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | QuickSet V |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooking System | True European Convection |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 165 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Stainless Steel |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
















