30" Free-Standing Electric Range - JBS60DFBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS60DFBB
















Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS60DFBB
Replaced By
Ge® Energy Star® 30" Free-standing Electric Range
Model: GRF400SVBB

$649.00
Was$849.00Save $200.00 (24%)
Key Features
9"/6" Power Boil element
5.3 cu. ft. oven capacity
Ceramic glass cooktop
Removable full-width storage drawer
Dual-element Bake
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Net Weight | 136 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 156 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 136 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 176 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 176 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
FEATURES
| Cooking System | Traditional |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1200W |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Melt Setting | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 11.3 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.5 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |















