Adora series by 30" Free-Standing Gas Range - JGB605SETSS
Adora series by 30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB605SETSS











Adora series by 30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB605SETSS
Key Features
Self-clean oven
5.0 cu. ft. oven capacity
Gas convection oven
Non-stick griddle
17,000 BTU Power Boil burner
Center oval burner
Precise Simmer burner
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Gas convection oven
Circulates air throughout the oven cavity ensuring better baking and roasting results
Non-stick griddle
Ideal for pancakes, bacon, sandwiches and more, the large non-stick griddle is convenient and easy to clean
17,000 BTU Power Boil burner
Delivers intense heat for fast boiling
Center oval burner
Oval fifth burner in the center of the cooktop is large to accommodate odd-sized cookware or griddles
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Certifications
California Prop 65
Specifications
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 17.0; (1) 11.0, (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (1) 10.0; (1) 9.1; (1) 6.0; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
FEATURES
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Center Oval Burner | (1) 6,000 BTU |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooktop Surface | Color-Matched |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cleaning Time | Variable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Ignition System | Electronic |
| Griddle | Non-Stick |
| Power Boil Burner | (1) 17,000 BTU |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Stainless Steel |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000 BTU/140F degree simmer |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooking Technology | Convection |
| Temperature Management System | True Temp System |
| All-Purpose Burners | (1) 9,100 BTU |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 205 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Width | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Stainless Steel |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Control Knobs | Large |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 205 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.08 lbs. |
| Total of Cubes | 21.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.08 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |














