Spectra 30" Free-Standing Self-Cleaning Gas Range with QuickSet IV Oven Controls, Sealed Cooktop Burners and In-Oven Broiling - JGBP79AEAAA
Spectra 30" Free-Standing Self-Cleaning Gas Range with QuickSet IV Oven Controls, Sealed Cooktop Burners and In-Oven Broiling
Model: JGBP79AEAAA




Spectra 30" Free-Standing Self-Cleaning Gas Range with QuickSet IV Oven Controls, Sealed Cooktop Burners and In-Oven Broiling
Model: JGBP79AEAAA
Key Features
Extra-large 4.4 cu. ft. self-cleaning oven
One-piece upswept porcelain-enameled cooktop
Sealed cooktop burners and designer style control knobs
(2) 12,000 / 1,000 BTU maximum output burner
(1) 5,000 / 600 BTU Precise Simmer burner
SmartLogic electronic controls
Easy glide storage drawer
Sure-grip designer-style handle
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Extra-large 4.4 cu. ft. self-cleaning oven
One-piece upswept porcelain-enameled cooktop
Sealed cooktop burners and designer style control knobs
(2) 12,000 / 1,000 BTU maximum output burner
(1) 5,000 / 600 BTU Precise Simmer burner
SmartLogic electronic controls
Easy glide storage drawer
Sure-grip designer-style handle
Frameless Glass Oven Door with Big View Window
In-oven broiling with extra-large broiler pan with grid
Electronic pilotless ignition system
Heavy cast square grates
TrueTemp system
(1) 9,500 / 850 BTU all-purpose burners
QuickSet IV oven controls with digital temperature display
SmartLogic™ electronic controls
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Net Weight | 200 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 220 lb |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Storage Drawer Features | Easy Glide |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (2) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartLogic™ Controls |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| One-Piece Drip Pans | Taupe Porcelain-Enameled |
| Control Type | QuickSet IV |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Taupe |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Sure Grip Designer-Style |
| Frameless Oven Door(s) | Almond Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Almond on almond |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (2) 12.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 240 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 240 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.04 lbs. |
| Total of Cubes | 23.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















