30" Free-Standing Gas Range - JGBS64REFSS
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS64REFSS

















Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBS64REFSS
Replaced By
Key Features
15,000 BTU Power Boil Burner
Center round burner
Precise Simmer burner
Heavy-cast, continuous grates
Deep-recessed cooktop
Sealed cooktop burners
Standard clean oven
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
15,000 BTU Power Boil Burner
Delivers high heat for fast boiling
Center round burner
Ideal for delicate foods and sauces
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Heavy-cast, continuous grates
Allow for easy movement of pans between burners
Deep-recessed cooktop
Contains spills for quick and easy cleaning
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 165 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
| Total of Cubes | 23.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.19 lbs. |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Control Knobs | Gloss Black |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
| Handle | Black |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy-cast continuous grates |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Burner - Center | 5,000 BTU Round |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Type | Electronic Touch |
| Burner - Left Front | 11,000 BTU |
| Drawer Type | Broiler |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Surface | Black |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven Control Lock Capability |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 10.0; (1) 9.5; (1) 15.0; (2) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 18.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.5 Bake / 16.5 Broiler |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
















