$1,799.99
7.3 cu. ft. Electric Double Oven Range with ProBake Convection®, EasyClean® and Infrared Heating™ System - LDE4415ST
7.3 cu. ft. Electric Double Oven Range with ProBake Convection®, EasyClean® and Infrared Heating™ System
Model: LDE4415ST











7.3 cu. ft. Electric Double Oven Range with ProBake Convection®, EasyClean® and Infrared Heating™ System
Model: LDE4415ST
$1,799.99
Key Features
10 Minutes. 1 Spotless Oven.
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time
No Preheating, Up to 22% Faster Cooking
Multiple guests? Multiple dishes? No problem.
LG's Fastest Boiling Cooktop Elements
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
10 Minutes. 1 Spotless Oven.
LG EasyClean delivers the fastest oven-cleaning feature yet. In 10 quick minutes your oven can be sparkling clean, without strong chemical fumes or high heat*. Simply spray the oven interior with water, press EasyClean® and then in 10 minutes, quickly wipe away any leftover grime.
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time
LG ProBake Convection delivers even baking results on every rack, every time*. Inspired by pro-style ranges, this new LG range moved the heating element from the bottom of the oven to the back wall for optimal heat distribution.
No Preheating, Up to 22% Faster Cooking
When you’re craving the thrill of the grill but Mother Nature has other ideas, you can still achieve that characteristic seared flavor with LG’s Infrared Heating system. The infrared heating™ element locks in juices while cutting up to 22 off of your cooking time*—with no preheating required.
Multiple guests? Multiple dishes? No problem.
Simplify dinnertime with LG’s 7.3 cu. ft. double oven offering the largest capacity available. Use the quick-heating upper oven for smaller meals on the go. For big events, you’ll have the room you need to cook all your favorite dishes, at different temperatures, at the same time. With LG, no meal (or guest list) is too big.
LG's Fastest Boiling Cooktop Elements
Just when you thought it couldn’t get any faster, it did. With 3200 watts, these dual cooktop elements are the most powerful available.* Not only do they deliver LG’s fastest boil, they let you match the element size to your cookware for the utmost in flexibility.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
OVEN FEATURES
| Configuration | Double Oven |
SUMMARY
| Fuel Type | Electric |
| Freestanding | Yes |
| Double Oven | Yes |
| ProBake Convection® | Yes |
| Value Added Promotion | Tasty Cookie Club |
CONTROLS
| Display | VFD |
| Cooking Complete Reminder | 1. High 2. Low 3. Mute |
| Cooktop Control Type | Front Tilt-Control Knobs |
| Oven Control Type | Glass Touch |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Temperature Unit of Measure | °F or °C |
POWER/RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40A |
| Amp Rating at 240V | 40A |
| KW Rating at 208V | 11.6kW |
| KW Rating at 240V | 15.5kW |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| UPC | 48231319188 |
CAPACITY
| Upper Oven | 3.0 cu. ft. |
| Lower Oven | 4.3 cu. ft. |
| Total Oven Capacity (cu. ft.) | 7.3 cu. ft. |
MATERIALS/FINSHES
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
ACCESSORIES
| Standard Rack | 2 |
| Gliding Rack | 1 |
| Scouring Pad | Yes |
| Spray Bottle | Yes |
| Cooktop Sponge | Yes |
| Cooktop Cream / Cleaner | 1 |
COOKTOP
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" / 1200W |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" / 1200W |
| Element Size/Wattage - Center Rear | 7" - 100W |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9" 6" - 3,200W / 1,400W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 12" 9" 6" - 3,000W / 2,200W / 1,100W |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
APPEARANCE
| Handle/Knobs | Matching Color |
| Available Colors | Stainless Steel |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
UPPER OVEN FEATURES
| Configuration | Freestanding Double Electric Range |
| Oven Cooking | Conventional |
| Oven Cooking Modes | Bake, Broil, Delay Bake, Delay Clean, Warm, Pizza |
| EasyClean® | Yes |
| Oven Control Features | SmoothTouch™ Glass Touch |
| Self Clean | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes (1 Light) |
| No. of Rack Positions | 2 |
| Door Lock | Yes |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Broil Element (Watt) | Charcoal 3,000W |
| Bake Element (Watt) | 2,400W / 4 Pass (Exposed Bake) |
LOWER OVEN FEATURES
| Convection Element (Watt) | 2,500W / 2 Turn |
| Convection Conversion | Yes |
| Convection System/Mode/Cooking System | ProBake Convection® |
| Oven Control Features | SmoothTouch™ Glass Touch |
| Oven Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Roast, Multi-Rack Convection Baking, Delay Bake, Delay Clean, Proof, Warm, Pizza, Speed Roast |
| Self Clean | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes (1 Light) |
| No. of Rack Positions | 4 |
| EasyClean® | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Broil Element (Watt) | 3,800W / 6 Pass |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | - |
| Weight | 191.8 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 231.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 231.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...















