6.1 Cu. Ft. Capacity Gas Double Oven Range - LDG3015SB
Key Features
Maximum Usable Cooktop Space in a Gas Double Oven
Large Capacity Gas Oven (6.1 cu ft)
SuperBoil™ 17,000 BTU Burner
IntuiTouch™ Controls
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Maximum Usable Cooktop Space in a Gas Double Oven
Large Capacity Gas Oven (6.1 cu ft)
SuperBoil™ 17,000 BTU Burner
IntuiTouch™ Controls
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER/RATINGS
| KW / Amp Rating @120V | 11.65kW / 13.75A |
| Requirements | 120 VAC |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years Glass Cooktop/ Electric Elements/Sealed Gas Burners |
OVEN FEATURES
| Configuration | Freestanding Gas Double Oven |
SUMMARY
| Capacity | 6.1 cu.ft. |
| Cooktop Material | Porcelain |
| Range Type | Double Door |
| Product Dimensions (WxHxD) | 29 9/10" x 47 7/16" x 26 2/5" |
DIMENSIONS
| Overall Width | 29 9/10" |
| Overall Height | 47 7/16" |
| Shipping Weight | 228 lbs. |
| Cabinet Width | 30" |
| Oven Interior (WxHxD) Upper | 24 1/2" x 8 4/5" x 19 1/5" |
| Oven Interior (WxHxD) Lower | 24 1/2" x 13 2/5" x 19 1/5" |
| Height to Cooking Surface | 36" |
CAPACITY
| Oven Capacity | 2.2 cu.ft. Upper / 3.9 cu.ft. Lower |
| Total Capacity | 6.1 cu. ft. |
COOKTOP SPECIFICATIONS
| Burner Type | Sealed Gas Burners |
| Configuration - Left Rear | 9100Btu/h / 9100Btu/h |
| Configuration - Center (Single Oval) | 9100Btu/h / 9100Btu/h |
| Configuration - Right Front | 17000Btu/h / 10000Btu/h |
| Configuration - Right Rear | 5000Btu/h / 5000Btu/h |
| Configuration - Left Front | 12000Btu/h / 9500Btu/h |
FEATURES
| Control Type | Knobs/Keypad |
| Display | LED |
| Configuration | Freestanding Gas Double Oven |
| Bake Element (Upper) | 14500Btu/h / 13500Btu/h |
| Broil Element (Upper) | 14500Btu/h / 13500Btu/h |
| Bake Element (Lower) | 16000Btu/h / 14000Btu/h |
| Cooking Modes | Bake, Broil, Proof, Warm |
| Control Features | Delay Bake, Delay Clean, Automatic Shut-Off |
| Self-Cleaning | Upper/Lower Ovens |
| Oven Light | Yes |
| No. of Racks | 2 Standard Racks |
| Large WideView™ Window | Yes |
MATERIALS/FINISHES
| Handle | Matching Stainless |
| Available Colors | Smooth White (SW), Smooth Black (SB), Stainless Steel (ST) |
| Knobs | Nikel Plating |
| Door | Full Stainless Steel Wrap |
| Cooktop Finish | Porcelain |
You might also like these best sellers...
















