Black Stainless Steel Series 6.1 Cu. Ft. Capacity Gas Double Oven Range With Easyclean® - LDG3036BD
Black Stainless Steel Series 6.1 Cu. Ft. Capacity Gas Double Oven Range With Easyclean®
Model: LDG3036BD


Black Stainless Steel Series 6.1 Cu. Ft. Capacity Gas Double Oven Range With Easyclean®
Model: LDG3036BD
Replaced By
5.8 Cu. Ft. Smart Wi-fi Enabled True Convection Instaview® Gas Range With Air Fry
Model: LRGL5825D

$1,799.00
Key Features
LUXURIOUS, FINGERPRINT-RESISTANT FINISH
EASYCLEAN® TECHNOLOGY
LARGE CAPACITY GAS OVEN (6.1 CU.FT.)
INTUITOUCH CONTROLS
EVENJET™ CONVECTION SYSTEM (LOWER)
5 SEALED GAS BURNERS
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
LUXURIOUS, FINGERPRINT-RESISTANT FINISH
EASYCLEAN® TECHNOLOGY
LARGE CAPACITY GAS OVEN (6.1 CU.FT.)
INTUITOUCH CONTROLS
EVENJET™ CONVECTION SYSTEM (LOWER)
5 SEALED GAS BURNERS
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER/RATINGS
| KW / Amp Rating @120V | 1.65kW / 13.75A |
| Requirements | 120 VAC |
COOKTOP
| Burner Type | Sealed Gas Burners |
| Configuration - Left Front | 12000Btu/h / 9500Btu/h |
| Configuration - Left Rear | 9100Btu/h / 9100Btu/h |
| Configuration - Center (Single Oval) | 8000Btu/h / 8000Btu/h |
| Configuration - Right Front | 17000Btu/h / 10000Btu/h |
| Configuration - Right Rear | 5000Btu/h / 5000Btu/h |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years Glass Cooktop/Electric Elements/Sealed Gas Burners |
| UPC | 048231319584 |
OVEN FEATURES
| Configuration | Freestanding Gas Double Oven |
| Cleaning | Self Clean / EasyClean® |
| Oven Light | Yes |
| No. Rack Positions | 2 Standard Racks |
| Display | LED |
| Bake Element (Upper) | 14,500 / 13,500 btu/h |
| Bake Element (Lower) | 16,000 / 14,000 btu/h |
| Large WideView™ Window | Yes |
| Control Type | Knobs/Keypad |
| EasyClean® Technology | Yes |
| Convection Conversion | Yes |
| Convection System - Convection Bake | Yes |
| Convection System - Convection Roast | Yes |
| Cooking Modes | Bake, Broil, Proof, Warm |
| Oven Control Features | Delay Bake, Delay Clean, Automatic Shut-Off |
| Accessories | Griddle |
| Broil Element (Upper) | 14,500 / 13,500 btu/h |
FIND THE RIGHT PRODUCTS
| EasyClean® | Yes |
CAPACITY
| Oven Capacity | 2.2 cu.ft. Upper / 3.9 cu.ft. Lower |
| Total Capacity | 6.1 cu. ft. |
DIMENSIONS / CLEARANCES / WEIGHT
| Shipping Weight (lbs) | 268 |
| Cabinet Width (in) | 30" |
| Overall Height (in) | 47 7/16" |
| Overall Width (in) | 29 9/10" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 1/2" x 8 4/5" x 19 1/5" |
| Depth (including handle) | 28 7/8" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 19 15/16" |
MATERIALS/FINISHES
| Handle | Matching Stainless |
| Available Colors | Stainless Steel (ST) |
| Knobs | Nikel Plating |
| Door | Full Stainless Steel Wrap |
| Cooktop Finish | Porcelain |
















