6.3 Cu. Ft Electric Single Oven Range With Probake Convection® And Easyclean® - LRE4215ST
6.3 Cu. Ft Electric Single Oven Range With Probake Convection® And Easyclean®
Model: LRE4215ST













+3more
6.3 Cu. Ft Electric Single Oven Range With Probake Convection® And Easyclean®
Model: LRE4215ST
Key Features
6.3 cu. ft. Large Capacity
ProBake Convection®
Infrared Heating™ System
EasyClean® Technology
UltraHeat™ 3.2kw Power Burner
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
6.3 cu. ft. Large Capacity
ProBake Convection®
Infrared Heating™ System
EasyClean® Technology
UltraHeat™ 3.2kw Power Burner
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER/RATINGS
| KW Rating at 208V | 10.6kW |
| KW Rating at 240V | 14.1kW |
| Amp Rating at 208V | 40A |
| Amp Rating at 240V | 40A |
COOKTOP
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" - 1,200W |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9" 6" - 3,200W / 1,400W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 12" 9" 6" - 3,000W / 2,200W / 1,100W |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
| Element Size/Wattage - Center (Warming Zone) | 7" - 100W |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" - 1,200W |
WARRANTY/UPC
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| UPC | 048231319157 |
OVEN FEATURES
| Configuration | Freestanding Electric Range |
| Broil Element | Charcoal (1.6KW+Sheath 2.4KW) |
| Oven Cooking Modes | Bake, Broil, Convection Bake, Convection Roast, Favorites, Multi-Rack Convection Baking, Delay Back, Delay Clean, Proof, Warm, Pizza, Speed Roast |
| Door Lock | Yes |
| Convection Conversion | Yes |
| Oven Control Features | Glass Touch |
| Oven Cooking | ProBake Convection® , Infrared Heating™ |
| EasyClean® | Yes |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Self Clean | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes (1 Light) |
| Active Convection | ProBake |
| No. of Rack Positions | 7 |
| Convection element | Sheath 2500W |
SUMMARY
| EasyClean® | Yes |
| ProBake Convection® | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Single Oven | Yes |
| Self + EasyClean® | Yes |
| Freestanding | Yes |
CONTROL
| Display | VFD |
| Language | - |
| Cooktop Control Type | Front Tilt-Control Knobs |
| Oven Control Type | Glass Touch |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Temperature Unit of Measure | ˚F or ˚C |
| Smart Function | NFC / Smart Buzzer |
| Certified Sabbath Mode | No |
| Cooking Complete Reminder Volume | 1. High 2. Low 3. Mute |
CAPACITY
| Oven Capacity | 6.3 |
| Storage Drawer Capacity (cu. ft.) | 1.0 |
ACCESSORIES
| Standard Rack | 3 |
| Spray Bottle | Yes |
| Gliding Rack | No |
| Scouring Pad | Yes |
| Offset Rack | No |
| Cooktop Cleaning Pad | Yes |
| Cooktop Cream / Cleaner | Yes |
| Sponge | No |
APPEARANCE
| Available Colors | Stainless-Steel, BLK Stainless Steel |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
| Handle/Knobs | Stainless-Steel Finish (AI), BLK STS |
DIMENSIONS/CLEARANCES/WEIGHT
| Shipping Weight (lbs) | 188 |
| Cabinet Width (in) | 30" |
| Overall Width (in) | 29 7/8" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 21 5/16" x 19 3/4" |
| Product Weight (lbs) | 164 |
| Drawer Dimensions (in) (W x H x D) | 22 3/16" x 4 1/2" x 16 3/8" |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 31 31/32” x 51” x 30 17/32” |
| Overall Height (in) - including backguard | 47 5/16" |
| Overall Depth (in) - including handle | 28 15/16" |
You might also like these best sellers...















