7.3 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Electric Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection® and EasyClean® - LTE4815ST
7.3 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Electric Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection® and EasyClean®
Model: LTE4815ST














7.3 cu. ft. Smart wi-fi Enabled Electric Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection® and EasyClean®
Model: LTE4815ST
Key Features
Extra Space. Extra Swagger.
Life's better when your home runs smart
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time
10 Minutes. 1 Spotless Oven.
A sleek, Built-In Look
LG's Fastest Boiling Cooktop Elements.
7.3 cu.ft. Large Capacity
ProBake Convection
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Extra Space. Extra Swagger.
This LG double oven range has the largest capacity oven in its class. So you can use all the pots, pans, dutch ovens, skillets you need to get your cook on.
Life's better when your home runs smart
Discover ThinQ Care within the ThinQ app -- proactive smart alerts to keep your appliances running smoothly. Get notifications about usage, maintenance, plus early diagnosis right on your smartphone.
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time
LG ProBake Convection delivers even baking results on every rack, every time*. Inspired by pro-style ranges, this new LG range moved the heating element from the bottom of the oven to the back wall for optimal heat distribution.
10 Minutes. 1 Spotless Oven.
LG EasyClean delivers the fastest oven-cleaning feature yet. In 10 quick minutes your oven can be sparkling clean, without strong chemical fumes or high heat**. Simply spray the oven interior with water, press EasyClean® and then in 10 minutes, quickly wipe away any leftover grime.
A sleek, Built-In Look
With a depth that lines up with standard kitchen countertops, the LG electric slide-in range offers a streamlined custom appearance that enhances every kitchen décor and makes cooking a pleasure.
LG's Fastest Boiling Cooktop Elements.
Just when you thought it couldn’t get any faster, it did. With 3200 watts, these dual cooktop elements are the most powerful available.* Not only do they deliver LG’s fastest boil, they let you match the element size to your cookware for the utmost in flexibility.
7.3 cu.ft. Large Capacity
ProBake Convection
EasyClean
SmoothTouch Glass Controls
ThinQ Technology with ThinQ Care
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
SUMMARY
| Type | Double Oven |
| Fuel Type | Electric |
ACCESSORIES
| Gliding Rack | 1 |
| Meat Probe | Yes |
| Standard Rack | 1 |
| Offset Rack | 1 |
| Scouring Pad | Yes |
| Cooktop Cream/Cleaner | Yes |
APPEARANCE
| Knobs | Aluminum |
| Handle/Knobs | Matte Black Stainless Steel, Black Stainless Steel, Stainless Steel |
| PrintProof™ Finish | Yes (only LTE4815BD & LTE4815BM) |
| All Available Colors | Matte Black Stainless Steel, Black Stainless Steel, Stainless Steel |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
| Cooktop Finish | Grey Patterned on Black Ceramic Glass |
CAPACITY
| Total Capacity | 7.3 cu. ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 3.0 |
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.3 |
CONTROLS
| Display | VFD |
| Language | English |
| Cooktop Control Type | Control Knobs |
| Oven Control Type | Glass Touch (SmoothTouch™) and Control Knob |
| Clock | Yes |
| Temperature Unit of Measure | Fahrenheit / Celsius |
| Cooking Complete Reminder Volume | Beeper |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
COOKTOP
| Element Size/Wattage - Center | 7" - 100W |
| Burner/BTU - Left Rear | 6" - 1,200W |
| Burner/BTU - Left Front | 9" 6" / 3,200W 1,400W |
| Burner/BTU - Right Rear | 6" - 1,200W |
| Burner/BTU - Right Front | 12" 9" 6" - 3,000W / 2,200W / 1,100W |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
FEATURES
| EasyClean® Interior | Yes |
UPPER OVEN FEATURES
| Bake element | 2,400W / 4 Pass (Exposed Bake) |
| Broil element | Charcoal 3,000W (Infrared Grill) |
| No. of Rack Positions | 2 |
LOWER OVEN FEATURES
| Convection Burner (BTU/h) | 2500W / 2 Turn (ProBake Convection®) |
| Broil element | 3,800W / 6 Pass |
| No. of Rack Positions | 4 |
OVEN FEATURES
| Oven Cooking System | Conventional |
| Configuration | Slide-in Electric Oven |
| Convection Conversion | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Oven Modes | Bake, Conv. Bake, Conv. Roast, Speed Roast, Broil High, Broil Low, Warm, Proof, Delayed Timed Cook, Timed Cook, EasyClean, SelfClean, Remote Start |
| ProBake Convection® | Yes |
| GoCook Smart Oven Light | Yes |
| Slide-In | Yes |
| Self Clean | EasyClean® + Self Clean |
POWER/RATINGS
| Amp at 208V / 240V | 55.8A / 64.6A |
| kW at 208V / 240V | 11.6kW / 15.5 kW |
THINQ® SMART FEATURES
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048231339773 |
| Parts & Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 189 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 229 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 229 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |















