LG SIGNATURE 6.9 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Gas Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection® - LUTG4519SN
LG SIGNATURE 6.9 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Gas Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection®
Model: LUTG4519SN













LG SIGNATURE 6.9 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Gas Double Oven Slide-In Range with ProBake Convection®
Model: LUTG4519SN
Key Features
The Art of Essence
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time.
Smart Technology,Well Done
A Clean Oven in Just 10 Minutes.
UltraHeat Burner
Multiple guests? Multiple Dishes? No Problem.
Scratch-resistant finish, irresistible design
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
The Art of Essence
LG SIGNATURE stays true to the essence, delivering a new sense of life for the most discerning individual.
Baked to Perfection on Every Rack, Every Time.
LG ProBake Convection delivers even baking results on every rack, every time*. Inspired by pro-style ranges, this new LG range moved the heating element from the bottom of the oven to the back wall for optimal heat distribution. Enjoy consistent browning on top and bottom- with every cookie baked to perfection.
Smart Technology,Well Done
Awaken and delight the senses with LG SmartThinQ technology that provides convenient access to key range innovations.
A Clean Oven in Just 10 Minutes.
LG EasyClean brings you the fastest oven-cleaning feature yet. In three steps and 10 quick minutes your oven can be clean, without strong chemical fumes or high heat*. Simply spray the interior with water, press EasyClean® and in 10 minutes, quickly wipe away any leftover grime. Also use the self-clean cycle for a deep clean.
UltraHeat Burner
LG's Fastest Boiling Burner, the LG UltraHeat 18,500 BTU burner, delivers every bit of the precision you love about gas with even more power. No more waiting around to bring water and other liquids to boil.
Multiple guests? Multiple Dishes? No Problem.
Simplify dinnertime with LG’s 6.9 cu. ft. double oven offering the largest capacity available*. Use the quick-heating upper oven for smaller meals on the go. For big events, you’ll have the room you need to cook all your favorite dishes, at different temperatures, at the same time.
Scratch-resistant finish, irresistible design
Full stainless steel body with scratch-resistant textured finish makes for an impeccable exterior design, enhancing its minimalist style to the fullest.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 31 31/32" x 51" x 30 17/32" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 9 1/4" x 20" |
CONTROLS
| Language | English |
| Automatic Safety Shut-Off | After 12 hours |
| Display | VFD |
| Temperature Unit of Measure | Fahrenheit / Celsius |
| Oven Control Type | Glass Touch (SmoothTouch™) |
| Clock | 12 hr or 24 hr (option) |
| Cooktop Control Type | Front rectangle - Control Knobs |
POWER/RATINGS
| Requirements | 120 VAC |
| Amp at 120V | 8.3A |
| kW at 120V | 996W |
LOWER OVEN FEATURES
| Broil Element (BTU) | 14,000 / 12,000 (LNG/LPG) |
COOKTOP
| Burner/BTU - Right Rear | 5,000/5,000 |
| Burner/BTU - Left Front | 12,000/10,000 |
| Burner/BTU - Right Front | 18500 / 12500 (UltraHeat™) |
| Burner/BTU - Left Rear | 9,100/9,100 |
| Center (Warming Zone) | 2300 |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048232337082 |
| Parts & Labor | 1 Year |
SUMMARY
| LG SIGNATURE | Yes |
| ThinQ® Technology with Proactive Customer Care | Yes |
CAPACITY
| Total Oven Capacity (cu. ft.) | 6.9 |
ACCESSORIES
| Wok Grate | Yes |
| Spray Bottle | Yes |
| Scouring Pad | Yes |
| Heavy Duty Rack | 2 |
| Gliding Rack | 1 |
MATERIALS/FINSHES
| Handle | Stainless Steel 3D Edge Handle |
THINQ® SMART FEATURES
| ThinQ® Technology with Proactive Customer Care | Yes |
APPEARANCE
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
| Scratch Resistant | Yes |
| Knobs | Aluminum |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 37 in. |
| Length | - |
| Weight | 225 lbs. |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 31 31/32" x 51" x 30 17/32" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 20" |
| Shipping Weight (lbs) | 280 |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 9 1/4" x 20" |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Cabinet Width (in) | 30" |
| Overall Height (in) - including backguard | 37 7/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 42 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 265 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 265 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy LG Signature Appliances in Missouri.
















