$4,999.00
Was$6,250.00Save $1,251.00 (20%)
36 inch Dual Fuel Range, 5 Burner, Electric Oven - MAS365DFMNEV
$4,999.00
Was$6,250.00Save $1,251.00 (20%)
Key Features
Counter Depth Worktop and Range
Best in Class Burners
Thermocouple Gas Safety System
Category Leading Range Oven Cavity
Performance and versatility
Discover Collezione Metalli for Master Series
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Performance and versatility
Spacious oven cavity with large 5.9 ft3 capacity. Dual convection technology ensures even cooking on all 7 levels with telescopic glides to add stability for easy maneuverability of hot cookware in and out of the oven.
Discover Collezione Metalli for Master Series
Now you can add an exquisite personal touch to your Master Series appliances with the new Collezione Metalli Décor set.
Specifications
Worktop
| Size | 36 in |
| Cooking zones | 5 |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Knobs | metal |
| Burner type | aluminum |
| Worktop type | gas |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Simmer ring | yes |
| Number of gas burners | 5 burners |
| Wok ring | yes |
Cooking zones
| Power burners | 1300 BTU - 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 2 x 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | electric |
| Oven type | electric convection |
| Oven broiler type | electric |
| Oven volume | 5.9 ft³ |
| Oven convection system | dual diagonal with ring heating element |
| Oven controls | knobs |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 full size |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Cooking modes | bake bottom bake broil convection convection bake convection broil fast preheat pizza upper bake warming |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 20 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 120/240V 60 Hz - 3700W or120/208V 60 Hz - 2900W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 242 lbs |
| Total of Shipping Weight | 242 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
| Total of Cubes | 19.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.






















