30 inch All Gas Range, 4 Brass Burner - PROF304GASNET
30 inch All Gas Range, 4 Brass Burner
Model: PROF304GASNET










30 inch All Gas Range, 4 Brass Burner
Model: PROF304GASNET
Key Features
Dual ring power burners for sear and simmer
Multiple size monobloc burners
Continous surface cast iron contour grates
Category-leading time-to-boil water - under 6 minutes
Thermocouple safety device standard on every burner
Product shown features brass burners, available on select models
Dual convection fans for even heat distribution on 7 shelf levels - best-in-class
Full-width gas infrared broiler
Documents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Dual ring power burners for sear and simmer
Multiple size monobloc burners
Continous surface cast iron contour grates
Category-leading time-to-boil water - under 6 minutes
Thermocouple safety device standard on every burner
Product shown features brass burners, available on select models
Dual convection fans for even heat distribution on 7 shelf levels - best-in-class
Full-width gas infrared broiler
Elegant temperature gauge for control of oven temperature during pre-heating and baking
Largest oven volume in its class
The coordinated kitchen The Professional Series offers the perfect solution for every kind of appliance designed as part of the integrated kitchen suite. Every control panel, display, knob, handle and oven window of the built-in and specialty ovens align perfectly in vertical and horizontal configurations. The wide choice of state-ofthe- art technology means the Professional Series is both versatile and flexible. The sleek styling offers an exciting, clean and elegant look that balances built-in elements with freestanding ranges. All this comes together easily to help you design your perfect kitchen. The result is beautiful symmetry. Watch the full video
Iconic designer controls Reflecting the Professionals Series’ signature look, it features distinguished iconic designer control knobs. Ergonomically-designed and intuitive to use, the beveled lines provide a highly comfortable tactile experience while lending a contemporary undertone to the entire range appearance.
Colors Inspired by the flawless paintwork found on powerful Italian luxury sports cars, The Professional Series offers a choice of several hi-gloss finishes. Available in 5 colors – Nero, Bianco, Giallo, Arancio and Rosso. As well as being distinctly beautiful, they are also very durable, stain and fade resistant. If you prefer, you can choose stainless steel finishes for all the appliances in the Series. Made with the highest-grade stainless steel, which is brushed and polished to create a beautifully smooth surface with an interesting visual texture. Finished with an invisible anti-fingerprint finish to protect the steel, it is both beautiful and practical. Find out more
Coordinated handle design Amplifying the designer look of the Professional Series, the handles on each appliance are ergonomic and pleasant to use. Reflecting the squared-off lines that are a key design feature of the Series, they immediately create a coordinated look across all Professional Series appliances in the kitchen.
New Carbonio Finish Bertazzoni's unyielding commitment to the fusion of design and durability culminates in the unveiling of the revolutionary Carbonio finish. It stands not just as a finish, but as a bold declaration of our devotion to crafting beauty that withstands the test of time. Discover more
The coordinated kitchen The Professional Series offers the perfect solution for every kind of appliance designed as part of the integrated kitchen suite. Every control panel, display, knob, handle and oven window of the built-in and specialty ovens align perfectly in vertical and horizontal configurations. The wide choice of state-ofthe- art technology means the Professional Series is both versatile and flexible. The sleek styling offers an exciting, clean and elegant look that balances built-in elements with freestanding ranges. All this comes together easily to help you design your perfect kitchen. The result is beautiful symmetry. Watch the full video
Iconic designer controls Reflecting the Professionals Series’ signature look, it features distinguished iconic designer control knobs. Ergonomically-designed and intuitive to use, the beveled lines provide a highly comfortable tactile experience while lending a contemporary undertone to the entire range appearance.
Colors Inspired by the flawless paintwork found on powerful Italian luxury sports cars, The Professional Series offers a choice of several hi-gloss finishes. Available in 5 colors – Nero, Bianco, Giallo, Arancio and Rosso. As well as being distinctly beautiful, they are also very durable, stain and fade resistant. If you prefer, you can choose stainless steel finishes for all the appliances in the Series. Made with the highest-grade stainless steel, which is brushed and polished to create a beautifully smooth surface with an interesting visual texture. Finished with an invisible anti-fingerprint finish to protect the steel, it is both beautiful and practical. Find out more
Coordinated handle design Amplifying the designer look of the Professional Series, the handles on each appliance are ergonomic and pleasant to use. Reflecting the squared-off lines that are a key design feature of the Series, they immediately create a coordinated look across all Professional Series appliances in the kitchen.
New Carbonio Finish Bertazzoni's unyielding commitment to the fusion of design and durability culminates in the unveiling of the revolutionary Carbonio finish. It stands not just as a finish, but as a bold declaration of our devotion to crafting beauty that withstands the test of time. Discover more
Specifications
Worktop
| Cooking zones | 4 |
| Knobs | metal coated |
| Gas zones | 4 burners |
| Worktop type | gas |
| Size | 30 in |
| Burner type | brass |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Backguard | yes |
| Wok ring | yes |
| Simmer ring | yes |
| Number of gas zones | 4 burners |
Cooking zones
| Power burners | 1300 BTU/h - 19 000 BTU/h (1) |
| Rapid burner | 2500 BTU/h - 10 400 BTU/h (1) |
| Medium burner | 1500 BTU/h - 5900 BTU/h (1) |
| Simmer burner | 750 BTU/h - 3500 BTU/h (1) |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven type | fan assisted gas |
| Oven fuel | gas |
| Oven broiler type | gas |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Oven functions | bake |
| Inner oven door | triple |
| Oven volume | 4.7 ft³ |
| Oven levels | 7 |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Sliding shelves | 1 set of telescopic glides |
| Wire-shelves | 2 |
| Door hinge | soft-close |
| Grill trivet for tray | yes |
| Tray | 1 enamelled |
| Oven lights | double lateral |
| Cooking modes | bake |
| Door hinges | soft-close |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Electrical requirements | 120V 60 Hz - 300W 2.5 A |
| Electrical supply | 120V 60 Hz - 300W 2.5 A |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 220 lbs |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
| Total of Cubes | 16.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.
















