$1,359.00
Was$2,249.00Save $890.00 (40%)
48 Inch Pro Under Cabinet/wall Mounted Range Hood - TUCH4818
$1,359.00
Was$2,249.00Save $890.00 (40%)
Key Features
Gesture Controls
Built-In Heat Sensor
600 Cfm
Built-in Heat Sensor
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Gesture Controls
Turn on/off and adjust speed with a wave of your hand.
Built-In Heat Sensor
Automatically activates the hood when temperatures reach 131°F and shuts off at 104°F to maintain optimal performance.
600 Cfm
Handles all of the odors, smoke, and steam from multiple dishes at once.
Built-in Heat Sensor
Automatically activates the hood when temperatures reach 131°F and shuts off at 104°F to maintain optimal performance.
Specifications
Technical Details
| Mount Type | Under Cabinet/Wall Mounted |
| Operating Mode | Ducted or Ductless |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Number of Speed Settings | 6 |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Type | LED Light |
| Control | Touch / Hand Gesture Control |
| Filter Type | Baffle Filter x 3 |
| Volts | 120V |
| Frequence | 60Hz |
| Amperage | 15A (Dedicated) / 7A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Missouri.






















