$1,380.00
Was$1,539.00Save $159.00 (10%)
30-inch Under-cabinet Range Hood W/ Purled™, Energy Star, 550 Max Blower Cfm, Brushed Grey Glass (ucb3 Series) - UCB3I30SBS
30-inch Under-cabinet Range Hood W/ Purled™, Energy Star, 550 Max Blower Cfm, Brushed Grey Glass (ucb3 Series)
Model: UCB3I30SBS













30-inch Under-cabinet Range Hood W/ Purled™, Energy Star, 550 Max Blower Cfm, Brushed Grey Glass (ucb3 Series)
Model: UCB3I30SBS
$1,380.00
Was$1,539.00Save $159.00 (10%)
Key Features
4-speed electronic controls with blue or white backlighting and 5 minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke & odors have cleared the environment
Hybrid aluminum mesh & stainless steel low profile baffle filters effectively capture grease and are dishwasher safe making it easier to have a cleaner, odor-free kitchen
Powered by internal blower system with either 550 MAX blower CFM.
Ultra quiet 0.9 Sones at normal setting
2- level Exclusive PURLED™ LED module (3000K) boosts light output by 25%, distributes light six times better and improves energy efficiency
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
3 1/4 x 10 (H-V) duct connector with backdraft damper
ENERGY STAR® rated for optimum energy savings in ducted applications -- good for the environment, good for your pocket
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
4-speed electronic controls with blue or white backlighting and 5 minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke & odors have cleared the environment
Hybrid aluminum mesh & stainless steel low profile baffle filters effectively capture grease and are dishwasher safe making it easier to have a cleaner, odor-free kitchen
Powered by internal blower system with either 550 MAX blower CFM.
Ultra quiet 0.9 Sones at normal setting
2- level Exclusive PURLED™ LED module (3000K) boosts light output by 25%, distributes light six times better and improves energy efficiency
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
3 1/4 x 10 (H-V) duct connector with backdraft damper
ENERGY STAR® rated for optimum energy savings in ducted applications -- good for the environment, good for your pocket
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Product Details
| Width | 29.88" |
| Depth | 20.12" |
| Height | 5" |
| Finish | Stainless Steel |
| Sound level (Sones) | 0.9 |
| Max blower CFM | 550 |
| Lighting type | LED |
| Lighting levels | 3 |
| Light bulbs included | Yes |
| Minimum height above cooktop | 24po |
| Control type | Soft Touch |
| Speed levels | 4 |
| Filter type | Hybrid Baffle |
| Heat Sentry® | Yes |
| Remote operation capable | No |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Manufacturer warranty | 5-year parts/2-year labor |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 20.12 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Length | 25.12 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 21.63 lbs. |
| Total of Cubes | 1.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 21.63 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy BEST Range Hoods Appliances in Missouri.
















