42-inch Built-in Range Hood, 290 Max Cfm Blower, Stainless Steel (cp3 Series) - CP34I429SB
42-inch Built-in Range Hood, 290 Max Cfm Blower, Stainless Steel (cp3 Series)
Model: CP34I429SB


42-inch Built-in Range Hood, 290 Max Cfm Blower, Stainless Steel (cp3 Series)
Model: CP34I429SB
Key Features
Powerful centrifugal blower with high-efficiency motor produces 290 Max Blower CFM
Flush built-in design has an integral liner to protect cabinets
Infinite speed blower control with last setting memory
Easily accessible, dishwasher safe stainless steel baffle filters with handles
8" round duct connector with backdraft damper
Can be used with optional Universal make-up air damper MD6TU, MD8TU or MD10TU to replace air exhausted out of the house only when the hood is turned ON, helping with ventilation to keep your home fresh while reducing energy consumption
Quiet operation, 3.0 sones at normal speed
Two-level cooktop lighting (Uses two 50W, GU10 halogen lamps. Bulbs included.)
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Powerful centrifugal blower with high-efficiency motor produces 290 Max Blower CFM
Flush built-in design has an integral liner to protect cabinets
Infinite speed blower control with last setting memory
Easily accessible, dishwasher safe stainless steel baffle filters with handles
8" round duct connector with backdraft damper
Can be used with optional Universal make-up air damper MD6TU, MD8TU or MD10TU to replace air exhausted out of the house only when the hood is turned ON, helping with ventilation to keep your home fresh while reducing energy consumption
Quiet operation, 3.0 sones at normal speed
Two-level cooktop lighting (Uses two 50W, GU10 halogen lamps. Bulbs included.)
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
Specifications
Product Details
| Width | 40.38" |
| Depth | 19.25" |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 11" |
| Couleur du fini | Stainless Steel |
| Sound level (Sones) | 3 |
| Max blower CFM | 290 |
| Lighting type | Halogen |
| Lighting levels | 2 |
| Light bulbs included | Yes |
| Minimum height above cooktop | 24" |
| Minimum height above cooktop | - |
| Speed levels | Variable |
| Filter type | Pro-Style Hybrid Baffle |
| Heat Sentry® | Yes |
| Remote operation capable | No |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Manufacturer warranty | 5-year parts/2-year labor |
| Country of Origin | Canada |
Dimensions & Weight
| Width | 40.38 in. |
| Height | 11 in. |
| Length | 19.25 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 45.38 in. |
| Shipping Height | 16 in. |
| Shipping Length | 24.25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 61.51 lbs. |
| Total of Cubes | 4.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 61.51 lbs. |
Where to Buy BEST Range Hoods Appliances in Missouri.















