36" Designer Hood - JV966DSS
36" Designer Hood
Model: JV966DSS








36" Designer Hood
Model: JV966DSS
Replaced By
Key Features
590-CFM venting system
Four-speed fan control
Vertical exhaust
Night light
Removable grease filter
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
590-CFM venting system
Helps effectively remove smoke, grease, odors and moisture
Four-speed fan control
Helps draw smoke, grease, odors and moisture out of the kitchen air
Vertical exhaust
Exhausts from the top of the hood
Night light
Soft light at night
Removable grease filter
Collects grease and removes for easy cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Width | 36 in |
| Net Weight | 60 lb |
| Approximate Shipping Weight | 77 lb |
FEATURES
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Max CFM | 590 |
| Ducting | Vertical Only |
| Light Controls | Off/High/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 590/ 7.5 (High Speed) |
| Exhaust Options | 7" Round Duct |
| Product Type | Designer Hood |
| Control Location | Hidden |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| CFM/ Sones Rating | 160/ 0.4 (Working Speed) |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Stainless |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | UXCH2NSS - 10 (ft.) Duct Cover Kit |
| Optional Accessories | JXS56SS - 15" Cabinet Spacer |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 3.6 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 18 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 60 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 23 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 100 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 100 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 97.9 lbs. |
| Total of Cubes | 7.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 97.9 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
Where to Buy GE Profile Appliances in Missouri.















