$2,879.00
Was$3,600.00Save $721.00 (20%)
36'' Contemporary Canopy Hood, 1 motor 600 CFM - KMC36NE
$2,879.00
Was$3,600.00Save $721.00 (20%)
Key Features
Powerful choices
Description
All Bertazzoni hoods are designed, engineered and made in Italy using the highest grade materials and components. Every hood pairs perfectly with all Bertazzoni ranges, rangetops and cooktops of the same size and integrates seamlessly with all other Bertazzoni appliances into style-harmonized suites for a true, high-performing kitchen.
Read MoreAvailable from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
Powerful choices
Bertazzoni Wallmount and chimney hoods offer a choice of powerful models with the most effective ventilation for your kitchen and cooking needs. Choose from 400, 600 and 1200 CFM options.
Specifications
Hood
| Speed | 3 + BOOST |
| Motor | 1 |
| Hood type | wallmount |
| Size | 36 in |
| Hood finishing | stainless steel |
| Duct cover | included, installs up to 10 ft ceilings |
| Hood control | electronic with buttons |
| Filters type | baffle stainless steel |
| Lights | LED light bar |
| Duct size | 6" diameter |
| Max extraction power | 600 CFM |
| Sound rating | 2.5 - 9.5 Sones |
Technical specifications
| Power connection | USA PLUG with 47" 15/64 - 51" 11/64 cord |
| Certification | CEC, UL |
| Electrical supply | 120 V - 60 Hz - 400 W / 3.30 Amps |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.58 Inch |
| Shipping Height | 24.41 Inch |
| Shipping Length | 18.3 Inch |
| Shipping Weight | 60 lbs |
| Total of Shipping Weight | 60 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 173.09 Ibs |
| Total of Cubes | 13.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 173.09 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.



















