$3,929.00
Was$4,915.00Save $986.00 (20%)
48 Wallmount Chimney Hood, 2 motors 1200CFM - KPH482XT
$3,929.00
Was$4,915.00Save $986.00 (20%)
Description
All Bertazzoni hoods are designed, engineered and made in Italy using the highest grade materials and components. Every hood pairs perfectly with all Bertazzoni ranges, rangetops and cooktops of the same size and integrates seamlessly with all other Bertazzoni appliances into style-harmonized suites for a true, high-performing kitchen.
Read MoreAvailable from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Specifications
Specifications
Hood
| Size | 48 in |
| Duct cover | included |
| Hood control | electric with led |
| Lights | LED bar |
| Speed | 3 + booster |
| Motor | 2 |
| Hood type | wallmount |
| Hood finishing | stainless steel |
| Duct size | 8'' diameter |
| Sound rating | 2.2 - 7.4 Sones |
| Max extraction power | 1200 CFM |
| Filters type | baffle stainless steel |
| Hood special functions | clean air filter saturation alarm timer |
Technical specifications
| Electrical supply | 120 V - 60 Hz - 7 A |
| Power rating | 840 W |
| Power connection | hardwired |
| Certification | CEC, UL |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.

















