$1,489.00
Was$1,865.00Save $376.00 (20%)
36 T-Shape Wallmounted Hood, 1 motor 600 CFM - KT36XT
$1,489.00
Was$1,865.00Save $376.00 (20%)
Key Features
New Bertazzoni 36 inch T-Shape Wallmounted Hood To view a video of this product follow the link below or visit the Images and Video Gallery section where you can find a full library of digital content on this and other Bertazzoni products. Watch the full video
New Bertazzoni 36 inch T-Shape Wallmounted Hood
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
New Bertazzoni 36 inch T-Shape Wallmounted Hood To view a video of this product follow the link below or visit the Images and Video Gallery section where you can find a full library of digital content on this and other Bertazzoni products. Watch the full video
New Bertazzoni 36 inch T-Shape Wallmounted Hood
Specifications
Hood
| Size | 36 in |
| Hood type | wallmount |
| Hood control | electronic with buttons |
| Remote control | yes |
| Duct cover | included |
| Motor | 1 |
| Speed | 3 + booster |
| Filters type | stainless steel mesh |
| Lights | 2 LED |
| Hood finishing | stainless steel |
| Duct size | 6" diameter |
| Max extraction power | 600 CFM |
| Sound rating | 2.5 - 9.5 Sones |
Technical specifications
| Electrical supply | 110-120 V - 60 Hz -15 Amp |
| Power rating | 392 W |
| Power connection | NEMA 5-15P with 59" power cord |
| Certification | ADA Compliant, CEC, UL |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.25 Inch |
| Shipping Height | 23.75 Inch |
| Shipping Length | 16.31 Inch |
| Shipping Weight | 38.58 lbs |
| Total of Shipping Weight | 38.58 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.





















