$2,079.00
Was$2,600.00Save $521.00 (20%)
- KT48CAT
Model: KT48CAT
$2,079.00
Was$2,600.00Save $521.00 (20%)
Key Features
600 CFM - 3 speed plus power boost
48" Designer Hood with Carbonio Finish
Recirculation Capable
Washable mesh filters
Description
All Bertazzoni ventilation solutions are designed, engineered and made in Italy using the highest grade materials and components. Every hood pairs perfectly with all Bertazzoni ranges, rangetops and cooktops of the same size and integrates seamlessly with all other Bertazzoni appliances into style-harmonized suites for a true, high-performing kitchen.
Read MoreAvailable from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
600 CFM - 3 speed plus power boost
48" Designer Hood with Carbonio Finish
Recirculation Capable
Washable mesh filters
Specifications
Hood
| Size | 48 in |
| Hood type | wallmount |
| Hood control | electronic with buttons |
| Remote control | yes |
| Duct cover | included |
| Motor | 1 |
| Speed | 3 + booster |
| Filters type | stainless steel mesh |
| Lights | 2 LED |
| Hood finishing | stainless steel |
| Duct size | 6" diameter |
| Sound rating | 2.5 - 9.5 Sones |
| Max extraction power | 600 CFM |
Technical specifications
| Electrical supply | 110-120 V - 60 Hz -15 Amp |
| Power rating | 392 W |
| Power connection | NEMA 5-15P with 59" power cord |
| Certification | ADA Compliant, CEC, UL |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 50.06 Inch |
| Shipping Height | 23.75 Inch |
| Shipping Length | 16.31 Inch |
| Shipping Weight | 51.8 lbs |
| Total of Shipping Weight | 51.8 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.





















