$1,259.00
Was$1,575.00Save $316.00 (20%)
36 Wallmount Canopy Hood, 1 motor CFM 400 - KU36PRO1XV
$1,259.00
Was$1,575.00Save $316.00 (20%)
Key Features
Quality engineering and finish Designed and made in Italy Quality construction using highest grade materials and components Backed by Bertazzoni two year full warranty
Quality engineering and finish
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Quality engineering and finish Designed and made in Italy Quality construction using highest grade materials and components Backed by Bertazzoni two year full warranty
Quality engineering and finish
Specifications
Hood
| Speed | 3 |
| Hood type | wallmount |
| Size | 36 in |
| Hood finishing | stainless steel |
| Hood control | slider |
| Filters type | aluminum mesh |
| Duct cover | not included |
| Max extraction power | 400.00 CFM |
| Lights | 2 LED |
| Motor | 1 |
| Sound rating | 1.0 - 4.9 Sones |
Technical specifications
| Power rating | 400 W |
| Electrical supply | 120 V - 60 Hz - 3.30 A |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.36 Inch |
| Shipping Height | 15 Inch |
| Shipping Length | 24.8 Inch |
| Shipping Weight | 37.5 lbs |
| Total of Shipping Weight | 37.5 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in Missouri.

















