54" Chimney - KVC54YW
54" Chimney
Model: KVC54YW








54" Chimney
Model: KVC54YW
Key Features
CircuFlow Ventilation SystemTM safely collects 70 percent more grease than most competitors.
Baffle-less variable speed blower offers easy cleanability with removable, dishwasher-safe components.
CircuFlow Ventilation SystemTM features a blower design that prevents grease from collecting in duct work for safe operation.
Best-in-class air flow eliminates smoke and odors with ultra-quiet and ultra-efficient ventilation.
Optimum illumination with low temperature LED lighting highlights your cooking space.
CFM specifications match all Hestan cooking products for optimized fume and grease extraction.
Available in custom overlay option to create seamless kitchen style.
Professional-grade design perfectly complements your kitchen with the signature Hestan look.
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
CircuFlow Ventilation SystemTM safely collects 70 percent more grease than most competitors.
Baffle-less variable speed blower offers easy cleanability with removable, dishwasher-safe components.
CircuFlow Ventilation SystemTM features a blower design that prevents grease from collecting in duct work for safe operation.
Best-in-class air flow eliminates smoke and odors with ultra-quiet and ultra-efficient ventilation.
Optimum illumination with low temperature LED lighting highlights your cooking space.
CFM specifications match all Hestan cooking products for optimized fume and grease extraction.
Available in custom overlay option to create seamless kitchen style.
Professional-grade design perfectly complements your kitchen with the signature Hestan look.
CircuFlow Ventilation SystemTM
CircuFlow Ventilation SystemTM safely collects 70 percent more grease than most competitors.
Variable Speed Blower
Baffle-less variable speed blower offers easy cleanability with removable, dishwasher-safe components.
LED Lighting
Optimum illumination with low temperature LED lighting highlights your cooking space.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
General Info
| Description | 54" Chimney |
Dimensions
| Width DimensionsX (in.) | 53.88 |
| CFM SP@0.0" | 1200 |
| Equivalent CGM** | 1800 |
| Duct Sizes Needed | 12" |
| Volts | 115 |
| Amps | 7.5 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| Sones | 6.6 |
| # Lights | 4 |
| Approx SHP WT (lbs) | 105 |
Other
| CFM SP@0.0" | 1200 |
| Equivalent CGM** | 1800 |
| Duct Sizes Needed | 12" |
| Volts | 115 |
| Amps | 7.5 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| Sones | 6.6 |
| # Lights | 4 |
| Approx SHP WT (lbs) | 105 |
Dimensions & Weight
| Width | 53.88 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 58.88 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hestan Appliances in Missouri.
















