36" Pro Canopy - KVP36GG
36" Pro Canopy
Model: KVP36GG




36" Pro Canopy
Model: KVP36GG
Key Features
CircuFlow Ventilation SystemTM safely collects 70 percent more grease than most competitors.
Best-in-class air flow eliminates smoke and odors with ultra-quiet and ultra-efficient ventilation.
Optimum illumination with low temperature LED lighting highlights your cooking space.
Baffle-less variable speed blower offers easy cleanability with removable, dishwasher-safe components.
CFM specifications match all Hestan cooking products for optimized fume and grease extraction.
Professional-grade design perfectly complements your kitchen with the signature Hestan look.
Available in custom overlay option to create seamless kitchen style.
CircuFlow Ventilation SystemTM features a blower design that prevents grease from collecting in duct work for safe operation.
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
CircuFlow Ventilation SystemTM safely collects 70 percent more grease than most competitors.
Best-in-class air flow eliminates smoke and odors with ultra-quiet and ultra-efficient ventilation.
Optimum illumination with low temperature LED lighting highlights your cooking space.
Baffle-less variable speed blower offers easy cleanability with removable, dishwasher-safe components.
CFM specifications match all Hestan cooking products for optimized fume and grease extraction.
Professional-grade design perfectly complements your kitchen with the signature Hestan look.
Available in custom overlay option to create seamless kitchen style.
CircuFlow Ventilation SystemTM features a blower design that prevents grease from collecting in duct work for safe operation.
CircuFlow Ventilation SystemTM
CircuFlow Ventilation SystemTM safely collects 70 percent more grease than most competitors.
Removable Blower
Baffle-less variable speed blower offers easy cleanability with removable, dishwasher-safe components.
LED Lighting
Optimum illumination with low temperature LED lighting highlights your cooking space.
Specifications
Dimensions
| CFM SP@o.o" | 600 |
| Equivalent CFM** | 900 |
| Duct Sizes Needed | 8" |
| Volts | 115 |
| Amps | 4.0 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| Sones | 6.5 |
| # Lights | 2 |
| Approx SHP WT (lbs) | 77 |
| Width Dimensions X (in.) | 35.88 |
General Info
| Description | 36" Pro Canopy |
Other
| CFM SP@o.o" | 600 |
| Equivalent CFM** | 900 |
| Duct Sizes Needed | 8" |
| Volts | 115 |
| Amps | 4.0 |
| Hz | 60 |
| RPM | 1550 |
| Sones | 6.5 |
| # Lights | 2 |
| Approx SHP WT (lbs) | 77 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hestan Appliances in Missouri.
















