$1,149.00
Was$1,399.00Save $250.00 (18%)
LG STUDIO 30" Wall Mount Chimney Hood - LSHD3080ST
$1,149.00
Was$1,399.00Save $250.00 (18%)
Current Rebates
Key Features
Low Profile. Big on Design.
Seamless Design for Effortless Control
Keep Things Comfortable in the Kitchen
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Low Profile. Big on Design.
The streamlined look of the elevated chimney-style hood vent offers plenty of design appeal for 30” spaces without distracting from your overall kitchen aesthetic. Cooks can delight in the low-profile appearance while enjoying the high-tech power behind the hood.
Seamless Design for Effortless Control
The built-in touch pads give you complete control over 5 fan speeds, delay-off function, auto reminders and Airflow Control Technology. This LG STUDIO hood vent also illuminates your cooktop with brilliant dual-level LED lighting, so you’ll always have perfect lighting for cooking, entertaining or relaxing at home.
Keep Things Comfortable in the Kitchen
The LG STUDIO hood vent offers superior ventilation to quickly neutralize smoke, grease and cooking odors. The professional-grade blower adjusts from 200 to 600 CFM for greater ventilation, so whether you’re hosting or relaxing, you’ll have the moisture and odor removal you need.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life and enjoy the comforts of home. Manage and monitor your hood remotely, sync it with a smart LG range or cooktop to automatically activate the light and vent when the cooktop is in use, and more. Learn more.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Appearance
| All Available Colors | Black Stainless Steel (BD), Stainless Steel (ST ) |
Controls
| 5-Speed IR Touch Controls | Yes |
| Control Type | IR Touch |
Features
| Auto Delay-Off | Yes |
| Filters | Decorative Mesh (2) Dishwasher-Safe |
| RoHS Compliant | Yes |
Lighting
| Dual-Level Lighting | Yes |
| Lighting | 9W LED Light Strip |
Lower Oven Features
| Broil element pass | 5 |
Power/Ratings
| Circuit Breaker Size | 15 A |
| Ratings/Requirements/Type | 120V, 4Amps, 60Hz |
| UL Listed | Yes |
Summary
| 5” Low-Profile Body | Yes |
| Decorative Mesh Filters | Yes |
| LG STUDIO | Yes |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Venting System
| CFM (min-max) | 200-600 |
| Sones (min-max) | 1-6 |
| Vertical Internal Blower | 6” Round |
Warranty/UPC
| Parts and Labor | 2 Year Parts and Labor |
| UPC | 048231339841 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.44 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 22.06 in. |
| Weight | - |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 34 1/4" x 27 3/8" x 26 5/8" |
| Carton Dimensions (in) (W x H x D) | 34 1/4" x 27 3/8" x 26 5/8" |
| Surface Width | 30" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.44 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 27.06 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.87 lbs. |
| Total of Cubes | 12.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Studio Appliances in Missouri.
































